Arafata zastrupili s polonijem 210?

Foto: EPA
Foto: EPA
Nekdanji palestinski predsednik Jaser Arafat, ki je leta 2004 umrl v sumljivih okoliščinah, bi lahko bil zastrupljen z radioaktivnim polonijem 210. Sledi strupa so našli na njegovih osebnih stvareh.
Oglej si celoten članek

Nekdanji palestinski voditelj Jaser Arafat je umrl 11. novembra 2004. Ker je bil do takrat v dobrem zdravstvenem stanju in okoliščine smrti niso bile pojasnjene, je Al Jazeera raziskala, kaj je povzročilo njegovo smrt.

Med devetmesečno preiskavo so ugotovili, da je Arafat najverjetneje umrl zaradi zastrupitve z radioaktivnim polonijem 210. Sledi tega strupa so našli na njegovih osebnih stvareh, po podatkih raziskovalcev pa dokazujejo, da je imel Arafat v času smrti v krvi visoko stopnjo polonija.

"Lahko potrdim, da smo izmerili nepojasnjeno veliko količino polonija 210 na osebnih predmetih gospoda Arafata, na katerih so bile njegove biološke sledi," je dejal Francois Bochud, direktor Inštituta za radiofiziko iz švicarske Lausanne.

Vdova zaprosila za izkop posmrtnih ostankov

Zaradi teh izsledkov je Arafatova vdova Suha Arafat palestinske oblasti že prosila, da izkopljejo ostanke nekdanjega moža in preverijo te ugotovitve. "Vem, da palestinske oblasti poskušajo ugotoviti, zakaj je Arafat umrl," je dejala.

Ob smrti Arafata so sicer opravili teste, vendar strupov v njegovem telesu niso našli. Takrat so se zato poajvile številne špekulacije, kaj je bilo zanj usodno – od raka, ciroze jeter pa celo do okužbe z virusom HIV.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.