Albanija in Hrvaška uradno v Natu

Foto: Žurnal24 Pred sedežem Nata plapolata dve novi zastavi.
S sedeža zveze Nato v Bruslju so sporočili, da sta Hrvaška in Albanija v sredo ob 15.30 postali uradni članici te 60 let stare obrambne zveze, ki ima tako že 28 članic.
Oglej si celoten članek

Potem ko je uradni Washington v sredo sporočil, da je deponiral ratifikacijski listini za Hrvaško in Albanijo in sta obe kandidatki tako preskočili še zadnjo (formalno) oviro na poti v Nato, so s sedeža Nata v Bruslju oznanili, da je Hrvaška uradno postala 27 članica zavezništva, Albanija pa 28.

Že na bližnjem vrhu Nata v Badnu-Badnu, posvečenemu 60-letnici zveze, bo obema balkanskima državama izrečena dobrodošlica v zavezništvu. Srečanja se bo udeležilo 28 državnikov oziroma predsednikov vlad.

 
 

Če bi bili v Natu že leta 1991, se agresija na našo državo ne bi zgodila.

Ivo Sanader, hrvaški premier

 
Predstavnik Nata James Apathurai je novico o razširitvi Nata na območje Jugozahodne Evrope pospremil z besedami: "To je zelo razveseljiva novica. Albanija in Hrvaška sta trdo garali, da sta dosegli demokratične in vojaške standarde Nata." Hrvaška in Albanija sta po njegovih besedah "ne tako dolgo nazaj prešli skozi težko dobo zgodovine na Balkanu", jo pustili za sabo, zdaj pa bosta prispevali svoj delež k regionalni ter mednarodni varnosti.

Zagreta Albanija in hladna Hrvaška
Kot poročajo evropski mediji, je v Albaniji zaradi pristopa k Natu zavladala evforija. Vladna in parlamentarna poslopja so okrašena z zastavami držav članic Nata. Odkar je Albanija leta 1992 zaprosila za članstvo v leta 1949 ustanovljeni zvezi, je podpora Natu med prebivalstvom narasla na kar 96 odstotkov. Vzrok za to gre iskati v vlogi, ki jo je Nato odigral na Kosovu, ko je okoli pol milijona Albancem omogočil vrnitev na njihove domove.

Nasprotno se hrvaška politična in širša javnost na pridružitev Natu odzivata mlačno. Stremenja Zagreba so usmerjena predvsem proti EU, medtem ko članstvo v Natu velja za skoraj samoumevno stvar. "Članstvo v Natu ima bolj simboličen pomen kot strateško vrednost. Gre za to, da neka država dokaže, da izpolnjuje določene standarde. Sicer pa ne Hrvaška ne Albanija nista v interesu Rusije," je za časnik Die Welt povedal politični analitik Zoran Kusovac.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.