Dober mesec po tem, ko so začeli Italijani glasno opozarjati na širjenje tujerodne modre rakovice, se je pojavil nov vsiljivec. Ob obali Senigallije (Ancora) so ulovili prvi primerek rakovice Charybdis feriata, ki je bil verjetno vnesen s pomorskim prevozom in ga zdaj preučuje Inštitut za morske biološke vire CNR.
Žival izvira iz tropskih in subtropskih voda Indijskega in Tihega oceana, največja poznana širina oklepa je kar 20 centimetrov, samci pa dosežejo tudi kilogram teže. Gre za velikega plenilca, ki je na območjih izvora zelo razširjen, opozarjajo strokovnjaki.
V Sredozemlju so o tem raku prvič poročali leta 2004 ob obali Barcelone. Do danes so opazili le malo primerkov. Po mnenju znanstvenikov lahko prisotnost te vrste v Jadranu pripišemo istemu prenašalcu, ki je prinesel bolj znano modro rakovico (znanstveno ime Callinectes sapidus), to je pomorskemu transportu.
"To odkritje dopolnjuje dolg seznam novih vnosov v naša morja," je za italijanske medije povedal Ernesto Azzurro, raziskovalec pri Cnr-Irbim v Anconi. "Glede na njegove ekološke značilnosti in njegovo toplotno tolerantnost trenutno ne verjamemo, da obstaja nevarnost vdora te vrste v Jadran. Vemo pa, da je trenutno povišanje temperatur naklonjeno invazivnim tropskim vrstam, zato je zelo pomembno spremljati prisotnost in razširjenost teh tujerodnih živali v tesnem sodelovanju z ribiči," zaključuje.
Kaj je z modro rakovico?
Modro rakovico so že leta 2019 opazili tudi v slovenskem delu morja, še pred tem tudi v Italiji. A so konec letošnjega poletja italijanski strokovnjaki začeli opozarjati, da se je rakovica tako namnožila, da predstavlja resno nevarnost tako za tamkajšnjo ribiško industrijo kot ekosistem. Modre rakovice, ki so jih poimenovali "morilec školjk", so po celotni državi že povzročile za približno 100 milijonov evrov gospodarske škode.
Zelo jih skrbi tudi širitev po reki Pad, kjer so uničile 90 odstotkov mladih školjk. Zaskrbljujoče je, da tu nimajo naravnega sovražnika, zato se lahko nebrzdano množijo in širijo. Tamkajšnji strokovnjaki opozarjajo, "da jo je nemogoče ustaviti." Ukrepi italijanske vlade za njeno zajezitev so zaenkrat neučinkoviti, rakovica pa bi znala ogroziti tudi naše morje.
dezurni@styria-media.si
Če smo vse kar je živelo v morju že pojedli, bi rekla Super! Samo recept za pripravo objavite, pa bo …
Multikulti. Kaj ni to dandanes zaželjeno? Aha, tujerodne rakovice delajo zgago med avtohtono populacijo, pri ljudeh pa je povsem drugače, …
Do sredinske črte savudrijske uv.., mislim Erjavčevega zaliva.