Afričani in Evropejci s skupno strategijo

Foto: Žurnal24 Po besedah premiera Janeza Janše se je Afrike od leta 2000 razvijala hitreje in
Evropska unija in Afrika sta na vrhu v Lizboni sprejeli novo skupno strategijo z akcijskim načrtom za obdobje 2008-2010.
Oglej si celoten članek

To je v sklepnem delu srečanja okoli 80 evropskih in afriških voditeljev sporočil predsedujoči, portugalski premier Jose Socrates. ˝Srečali smo se v novem duhu, ki pomeni upanje,˝ je naznanil. Po njegovem vrh pomeni, da sta EU in Afrike prišli iz slepe ulice, strani pa sta obrnili novo stran v zgodovini odnosov. Strani sta sprejeli tudi ˝lizbonsko deklaracijo˝ o enakosti.

Nova strategija z akcijskim načrtom za obdobje 2008-2010 je bila nujna, saj se sedaj strani soočata s povsem drugačno realnostjo kot pred leti, meni predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Dokument vključuje osem področij: mir in varnost, demokratično upravljanje in človekove pravice, trgovino in regionalno povezovanje, razvojne cilje tisočletja, energijo, podnebne spremembe, migracije, mobilnost in zaposlovanje, znanost, informacijsko družbo in vesolje.

Sporen sporazum o gospodarskem partnerstvu

Barroso (na sliki v sredini), da EU ne pritiska na afriške države, da bi te hitro sklenile z EU sporazum o gospodarskem partnerstvu. © AFP

 
Nikakor ne pritiskamo na afriške države, da bi kar se da hitro sklenile z EU sporazum o gospodarskem partnerstvu, do novega leta hočemo le skleniti ˝vmesne sporazume˝ , da ne bo s 1. januarjem prišlo do motenj v trgovini, je po končanem vrhu EU-Afrika povedal predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso . Pojasnil je, da če do dogovora o vmesnem sporazumu ne pride, država po novem letu ne bo mogla več koristiti preferencialnega sistema, ki ga imajo na voljo. Večina afriških držav je sicer že pristala na sklenitev vmesnega sporazuma, je tudi povedal Barroso. Dejal je še, da tovrstnih dogovorov ni treba skleniti skupini najrevnejših držav na svetu. O sporazumih o gospodarskem partnerstvu (EPA) se EU vzporedno pogaja s šestimi regijami držav afriške, karibske in tihomorske regije (ACP) - Karibi, Zahodna Afrika, Vzhodna in Južna Afrika, Osrednja Afrika, Južna Afrika ter Tihomorska regija. Kot je danes povedal Barroso, se bo februarja 2008 sestal s predstavniki omenjenih regij, da bodo pregledali napredek.

Po navedbah nekaterih analitikov ti sporazumi služijo predvsem evropskim interesom in ima EU od njih precej več koristi kot Afrika. Države ACP se bojijo prehitre liberalizacije, prav tako pa se EU z državami v razvoju ne more sporazumeti o višini pomoči omenjenim državam in pogojih, ki bi jih morale v zameno za prejem pomoči izpolnjevati. Ob tem je Barroso po vrhu poudaril, da podatki o trgovini z Afriko enostavno kažejo, da obstoječi trgovinski sporazumi ne delujejo in da so potrebni novi.

Največji problem migracije
Ena večjih težav, s katero se spopadata strani, so migracije. Tu bo potrebna boljša koordinacija med oblastmi afriških in evropskih držav, je prepričan Socrates. Sicer pa je Kufuor poudaril, da Afriki ni potrebno dajati nikakršnih zagotovil, da se celina sama ˝že premika˝ . To, da smo drug drugemu enaki, je največje zagotovilo dobrih odnosov v prihodnosti, je dejal. Z današnjim dnem se je končal drugi vrh EU-Afrika v zgodovini. Prvi je potekal leta 2000 v Kairu, za naslednjega pa se je po besedah Socratesa kot gostiteljica že ponudila Libija. O tem bo sicer morala odločiti Afriška unija, je dodal portugalski premier.

Janša: Vrednost, ustvarjena v Afriki, naj tam tudi ostane

Janša je v sklepnem delu vrha Afrika-EU predstavil ključne poudarke prvega dne zasedanja. © BOBO

 
Vrha se sicer udeležuje tudi premier Janez Janša , ki je kot prvi govornik predstavil ključne poudarke prvega dne zasedanja vrha. Po prvem dnevu razprav, ki so opozorile na veliko težav, ki tarejo Afriko, pa tudi medsebojne odnose, je Janša poudaril, da je skupen izziv obeh strani najti način, ˝da bo čim večji del vrednosti, ki jo največji in rastoči globalni akterji ustvarijo v Afriki, tam tudi ostal oziroma da se bo tja tudi vrnil˝ . Po njegovem bo le tako lahko Afrika postala enakovreden partner Evrope. Da večina prihodka afriškega dela ostane v rokah Afričanov, ˝ni nujno le za izpolnitev razvojnih ciljev tisočletja˝ , ampak je to tudi ˝pot do Afrike kot enakovrednega partnerja Evrope pri sooblikovanju globalnih procesov˝ , je poudaril premier. ˝Če želimo polno izkoristiti globalizacijo v dobro našega partnerstva, je potrebno vključiti potenciale vseh,˝ je prepričan Janša. Vsa gospodarstva - evropska, afriška in tudi hitro rastoča - morajo upoštevati načela soodvisnosti, je dejal.

Prva bilanca sedmih let
Prvi vrh EU-Afrika je potekal leta 2000. ˝V teh sedmih letih je prišlo do bistvenih sprememb. Afrika se je v tem času razvijala hitreje, kot kdajkoli prej in to v veliki meri mimo sodelovanja z Evropo,˝ je ob robu prvega dne zasedanja v soboto dejal predsednik vlade. Ker se je realnost v tem času močno spremenila, sta EU in Afrika pripravili novo strategijo z akcijskim načrtom za obdobje 2008-2010, ki bolje odseva trenutne razmere. Strategija se osredotoča na osem področij - mir in varnost, demokratično upravljanje in človekove pravice, trgovino in regionalno povezovanje, razvojne cilje tisočletja, energijo, podnebne spremembe, migracije, mobilnost in zaposlovanje, znanost, informacijsko družbo in vesolje.

˝EU bo z dokumenti, ki bodo sprejeti, dobila v roke inštrumente, preko katerih bo sodelovanje potekalo okrepljeno˝ , hkrati pa bo možen tudi dialog o človekovih pravicah in vseh tistih stvari, ki so nujne za stabilizacijo celine, je strategijo ocenil Janša.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.