To je v sklepnem delu srečanja okoli 80 evropskih in afriških voditeljev sporočil predsedujoči,
portugalski premier
Jose Socrates.
˝Srečali smo se v novem duhu, ki pomeni upanje,˝ je naznanil. Po njegovem vrh pomeni, da
sta EU in Afrike prišli iz slepe ulice, strani pa sta obrnili novo stran v zgodovini odnosov.
Strani sta sprejeli tudi
˝lizbonsko deklaracijo˝ o enakosti.
Nova strategija z akcijskim načrtom za obdobje 2008-2010 je bila nujna, saj se sedaj strani
soočata s povsem drugačno realnostjo kot pred leti, meni predsednik Evropske komisije
Jose Manuel Barroso. Dokument vključuje osem področij: mir in varnost,
demokratično upravljanje in človekove pravice, trgovino in regionalno povezovanje, razvojne cilje
tisočletja, energijo, podnebne spremembe, migracije, mobilnost in zaposlovanje, znanost,
informacijsko družbo in vesolje.
Sporen sporazum o gospodarskem partnerstvu
Po navedbah nekaterih analitikov ti sporazumi služijo predvsem evropskim interesom in ima EU od njih precej več koristi kot Afrika. Države ACP se bojijo prehitre liberalizacije, prav tako pa se EU z državami v razvoju ne more sporazumeti o višini pomoči omenjenim državam in pogojih, ki bi jih morale v zameno za prejem pomoči izpolnjevati. Ob tem je Barroso po vrhu poudaril, da podatki o trgovini z Afriko enostavno kažejo, da obstoječi trgovinski sporazumi ne delujejo in da so potrebni novi.
Največji problem migracije
Ena večjih težav, s katero se spopadata strani, so migracije. Tu bo potrebna boljša koordinacija med oblastmi afriških in evropskih držav, je prepričan Socrates. Sicer pa je Kufuor poudaril, da Afriki ni potrebno dajati nikakršnih zagotovil, da se celina sama ˝že premika˝ . To, da smo drug drugemu enaki, je največje zagotovilo dobrih odnosov v prihodnosti, je dejal. Z današnjim dnem se je končal drugi vrh EU-Afrika v zgodovini. Prvi je potekal leta 2000 v Kairu, za naslednjega pa se je po besedah Socratesa kot gostiteljica že ponudila Libija. O tem bo sicer morala odločiti Afriška unija, je dodal portugalski premier.
Janša: Vrednost, ustvarjena v Afriki, naj tam tudi ostane
Prva bilanca sedmih let
Prvi vrh EU-Afrika je potekal leta 2000. ˝V teh sedmih letih je prišlo do bistvenih sprememb. Afrika se je v tem času razvijala hitreje, kot kdajkoli prej in to v veliki meri mimo sodelovanja z Evropo,˝ je ob robu prvega dne zasedanja v soboto dejal predsednik vlade. Ker se je realnost v tem času močno spremenila, sta EU in Afrika pripravili novo strategijo z akcijskim načrtom za obdobje 2008-2010, ki bolje odseva trenutne razmere. Strategija se osredotoča na osem področij - mir in varnost, demokratično upravljanje in človekove pravice, trgovino in regionalno povezovanje, razvojne cilje tisočletja, energijo, podnebne spremembe, migracije, mobilnost in zaposlovanje, znanost, informacijsko družbo in vesolje.
˝EU bo z dokumenti, ki bodo sprejeti, dobila v roke inštrumente, preko katerih bo sodelovanje potekalo okrepljeno˝ , hkrati pa bo možen tudi dialog o človekovih pravicah in vseh tistih stvari, ki so nujne za stabilizacijo celine, je strategijo ocenil Janša.