Afera z organi za presaditev

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Pacientom so omogočili, da so preskočili vrsto.
Oglej si celoten članek

Nemško tožilstvo je začelo preiskavo v transplantacijskem centru univerzitetne klinike v Leipzigu, kjer naj bi zdravniki več deset pacientom, ki so čakali na presaditev jeter, omogočili, da so preskočili čakalno vrsto. V kliniki so zaradi afere suspendirali tri zdravnike.

Primere vodili kot dializne, čeprav to niso bili

Univerzitetna klinika v Leipzigu je v torek javnosti razkrila, da je med letoma 2010 in 2012 prihajalo do manipulacij pri presajanju jeter. Tako so 38 pacientov, ki so imeli težave z jetri, vodili kot dializne primere, čeprav to niso bili, tako pa so jim omogočili, da so se v čakalni vrsti uvrstili naprej, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Direktorja za nedoločen čas poslali na dopust

Zaradi odkritja manipulacij so že decembra za nedoločen čas na dopust poslali direktorja transplantacijskega centra in še dva zdravnika. Direktor leipziške klinike Wolfgan Fleig pa je v sredo dejal, da ne more ne izključiti ne potrditi, da je v aferi prišlo tudi do podkupovanja.

Afera v Leipzigu je razjezila nemško javnost, saj so podobne manipulacije že lani razkrili v transplantacijskih centrih v Münchnu, Götingenu in Regensburgu.

Predsednik nemške zdravniške zbornice Frank Ulrich Montgomery pa za današnjo izdajo časnika Frankfurter Allgemeine Zeitung ni mogel izključiti možnosti, da bodo med izvajanjem nadzora, ki je v teku, tudi v preostalih transplantacijskih centrih odkrili podobne manipulacije.

Nujne so spremembe

V Nemčiji je skupaj 47 transplantacijskih centrov, tamkajšnje združenje za zaščito bolnikov pa se je zaradi afer zavzelo za to, da se njihovo število prepolovi. Zato se je zavzel tudi vodja nemške ustanove za presajanje organov Günter Kirste, ki je dejal, da se mora v transplantacijskih centrih nujno nekaj spremeniti.

Po mnenju vodje združenja za zaščito bolnikov Eugena Bryscha bi bila lahko razlog za manipulacije s čakalnimi vrstami tudi škodljiva konkurenca med transplantacijskimi centri, ki sicer krepi prestiž univerzitetnih klinik. Gre pa tudi za denar. Klinika zavarovalnici za vsako presaditev jeter zaračuna 84 tisoč evrov, če nastopijo komplikacije se račun lahko dvigne tudi nad 100 tisoč evrov. Za primerjavo - obvod koronarne arterije stane 18 tisoč evrov.

H tovrstni konkurenci naj bi prispevalo tudi dejstvo, da po vsem svetu primanjkuje donatorjev organov.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

  • 12:07 4. Januar 2013.

    Pa mi še naj kdo reče naj podpišem da darujem organe! Banda lopovska dohtrska te proda še pri živem telesu....

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.