Abe z večino v obeh domovih parlamenta

Foto: Reuters
Foto: Reuters
Vladajoča koalicija japonskega premiera Šinza Abeja je na današnjih volitvah v zgornji dom parlamenta prepričljivo zmagala, so pokazale vzporedne volitve in prvi uradni izidi volitev.
Oglej si celoten članek

Liberalno demokratska stranka (LDP) premierja Šinza Abeja in koalicijska partnerica Novi Komeiti naj bi zasedli najmanj 71 od 121 sedežev, ki so bili na volitvah na voljo. Če bodo ti izidi obveljali, bo vladajoča koalicija prevzela nadzor tako nad spodnjim kot zgornjim domom parlamenta, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Volišča na Japonskem so se sicer zaprla ob 13. uri po srednjeevropskem času in uradnih rezultatov zaenkrat še ni.

Glede na rezultate vzporednih volitev japonske javne radiotelevizije NHK je vladajoča koalicija sicer morda zasedla celo 80 sedežev in tudi druge televizijske postaje napovedujejo podobne rezultate. Tudi začasni uradni izidi kažejo, da se vladajoči koaliciji obeta do 80 sedežev v zgornjem domu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Pat situacija končana

Za večino v zgornjem domu parlamenta bi koalicija potrebovala 63 sedežev, saj jih ima že sedaj 59. V zgornjem domu je namreč skupno 242 sedežev, za polovico teh pa se na volitvah kandidati potegujejo vsake tri leta.

Videti je torej, da je večletna pat situacija na Japonskem končana in da bo imel Abe odslej le malo ovir pri sprejemanju bolečih gospodarskih reform, med katerimi sta liberalizacija gospodarstva in dvig prometnega davka, s katerimi želi upočasniti rast japonskega javnega dolga.

Zvišanje plač, povečanje investicij

Abe je po objavi rezultatov vzporednih volitev že napovedal hitro izvedbo svojih političnih in gospodarskih ukrepov. "Naša zmaga pomeni, da prebivalstvo želi stabilno in odločno vlado," je Abe komentiral volilni izid in obljubil hitre odločitve. Po njegovih besedah je sedaj prioriteta gospodarsko okrevanje. "Želimo se odzvati na želje prebivalcev po gospodarskem izboljšanju. Želimo omogočiti krepko izboljšanje zaposlovanja, zvišanje plač in povečanje investicij podjetij," je zatrdil Abe po zaprtju volišč.

Med nadaljnjimi ukrepi njegove vlade bodo med drugim davčne olajšave za podjetja, posebne poslovne cone, načrti za spodbujanje zaposlovanja žensk in vključitev Japonske v območje proste trgovine ob Tihem oceanu. Kritiki Abeju očitajo da njegova gospodarska politika "Abenomics", ki temelji na kombinaciji državne porabe in manj stroge monetarne politike, navadnim državljanom ne koristi.

Konec pacifistične ustave

Že pred volitvami je Abejevi koaliciji glede na rezultate javnomnenjskih raziskav kazalo dobro, saj je politična opozicija trenutno zelo razdrobljena. "Z dosego udobne večine bomo zgradili spoštovanja vredno Japonsko s politično stabilnostjo," je pred volitvami dejal Abe, sedmi premier v sedmih letih. Volivce je pozval, naj podprejo njegovo gospodarsko politiko in obljubil, da bo tretje največje gospodarstvo na svetu popeljal iz 15-letne deflacije.

Abe je pred volitvami prav tako izrazil pripravljenost, da ponovno zažene vse reaktorje jedrskih elektrarn, ki so jih ustavili po jedrski katastrofi v Fukušimi. Trenutno obratujeta samo dva od 50.

V primeru zmage je poleg tega napovedal spremembe pacifistične povojne ustave, ki bi odprle pot za močnejšo vojsko v luči ostrejših odnosov s Severno Korejo in tudi s Kitajsko, ki jih zaznamujejo ozemeljski spori. Meni namreč, da ustava, ki je bila Japonski leta 1946 vsiljena s strani ameriških okupacijskih sil, več ne ustreza realnosti.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.