66 let staro pismo fantiča sprlo Francijo

Foto: Žurnal24 V ponedeljek, na dan obletnice smrti Guya Moqueta, so v številnih šolah prebrali
Francoske šole protestirajo proti predlogu predsednika Nicolasa Sarkozyja, da bi v šolah prebirali pismo junaka odporniškega gibanja Guya Moqueta, ki so ga med vojno ubili nacisti.
Oglej si celoten članek

Učitelji in učenci so izžvižgali ministrico za pravosodje Rachifo Dati, ko je v ponedeljek prispela na eno od srednjih šol v pariškem predmestju, kjer naj bi na obletnico Moquetove smrti opravili glasno branje njegovega pisma. Poleg tega so učenci, učitelji in levičarski aktivisti v ponedeljek pripravili proteste pred srednjo šolo, ki jo je nekoč obiskoval Moquet. Šolo naj bi sprva nameraval obiskati tudi Sarkozy, a je načrte zaradi "težav z urnikom" odpovedal.

Francoski predsednik se je med predvolilno kampanjo večkrat skliceval na pismo, ki ga je Moquet poslal svoji materi le nekaj ur, preden so ga 22. oktobra 1941 usmrtile nacistične sile. Po slovesni zaprisegi je novi predsednik napovedal, da bo ena od njegovih prvih odločitev ta, naj se to pismo vsako leto prebere učencem kot primer upora mladega moža proti zatiranju. Številni učitelji so njegovo namero zavrnili, levičarski aktivisti pa so predsednikovo desno vlado obtožili, da jim krade njihovo ikono.
Francoski premier Francois Fillon je zadevo označil za "dokaj patetičen spor". Po njegovih besedah je želel predsednik s pismom le okrepiti kolektivni spomin Francozov na njihov odpor v drugi svetovni vojni. "Sramotno je, da nekateri ljudje tega ne razumejo," je dejal. Po drugi strani pa več zgodovinarjev dvomi v Moquetov resnični pomen. "Guy Moquet je bil ustreljen kot talec, in sicer zaradi svojih komunističnih idej, ne pa kot pripadnik odpora, ki se je z orožjem uprl okupatorju; za to ni imel časa," meni profesor zgodovine Dominique Chathuant.

Guya Moqueta, sina komunističnega poslanca, so aretirali oktobra 1940, ker naj bi v Parizu nezakonito razdeljeval komunistične letake. Še isti mesec so ga skupaj z 49 drugimi usmrtili v znak maščevanja za smrt nemškega častnika, ki je bil ubit iz zasede. Guy je bil najmlajši med njimi. 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.