50.000 dolarjev za ledvico

Foto: Žurnal24 "Velikokrat sem življenja svojih bolnikov obvaroval samo tako, da sem potrebne o
Čedalje glasnejši so tisti, ki zahtevajo spremembo zdajšnjega sistema doniranja človeških organov. Nekateri bi trgovino z organi v celoti legalizirali.
Oglej si celoten članek
Za pravo razburjenje je nedavno poskrbel avstralski nevrolog Gavin Carney, ki je jasno in glasno dejal, da je sedanji sistem doniranja organov povsem zgrešen. "Velikokrat sem življenja svojih bolnikov obvaroval samo tako, da sem potrebne organe kupil na črnem trgu," je dejal Carney. Trdno je prepričan, da bi legalizacija trgovine s človeškimi organi koristila tako darovalcem kot prejemnikom organov. "50 tisoč dolarjev je cena, ki bi jo bila večina mojih sonarodnjakov pripravljena plačati za ledvico. Pomislite, koliko bi takšen kup denarja pomenil nekemu siromašnemu darovalcu," je bil slikovit kontroverzni nevrolog.

Carney s svojimi idejami ni noben osamljeni jezdec. Z njim soglaša tudi ugledni ameriški nevrolog Benjamin Hipper, ki meni, da je legalizacija te trgovine edina rešitev, in opozarja na primer Irana kot edine države na svetu, ki ne omejuje trgovanja s človeškimi organi, kar naj bi pripomoglo k zmanjšanju številnih smrtonosnih bolezni v državi.

Vzhod daruje, Zahod kupuje
Najmočnejša nasprotnika zagovornikov legalizacije sta utelešena v Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) in Mednarodnemu združenju za transplantacijo organov, dveh neomajnih preganjalcih trgovine z organi. WHO je pred nedavnim predstavila srhljive podatke o trgovini z ledvicami. V odročnih in revnih predelih Pakistana, Kitajske, Filipinov in še nekaterih držav naj bi bilo 40 odstotkov prebivalcev brez ene ledvice. Dve tretjini ljudi, ki so prejeli ledvice teh revežev, naj bi bili (bogati) tujci. Na drugi strani se v bogatih zahodnih državah opogumi le malo ljudi in daruje organ. Ko so v Filipinih pred nedavnim poostrili nadzor nad trgovino z organi, je v Izraelu in Katarju – dveh velikih odjemalcih organov s filipinskega trga – izbruhnila prava panika, o kateri pričajo tudi prispevki medijev, navajajo v WHO.

Zagovornike bolj sproščene trgovine z organi pa takšna sporočila WHO samo še utrjujejo v njihovih prepričanjih. Zdajšnje stanje naj bi namreč najbolj koristilo posrednikom, ki za svoje usluge zaračunavajo čedalje višje provizije, poleg tega pa naj bi zdajšnje razmere še spodbujale ilegalno trgovino s človeškimi organi.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.