Preberite še
|
V Teplice po dobro ozimnico
|
Ne, evforija ne. Ampak občutki so lepi, če dvakrat zmagaš in enkrat igraš neodločeno na začetku kvalifikacij. Vse je še odprto, je pa zelo prijetno. Stadion, vzdušje … Vse je v najlepšem redu.
Vrniva se slabi dve leti nazaj – Branko Oblak se poslovi od selektorskega stolčka, treba je poiskati naslednika. Koliko časa ste imeli v glavi ime Matjaža Keka?
Kot vemo, v Sloveniji ni velikega izbora, koga postaviti na to mesto. To ni neprijetna, ampak odgovorna naloga, saj iščemo selektorja, za katerega upamo, da bo prinesel nekaj novega. Zanj smo se odločili po analizi, merilih, po tem, kaj je, kdo je, kje je treniral, kje je igral in kaj bi lahko naredil. Očitno se zdaj ta zadeva po dobrem začetku kvalifikacij obrestuje.
Tudi sedanja generacija je dobro izbrana, nogometaši igrajo po
kakovostnih klubih, motivirani so. Očitno so tudi klapa, želijo se dokazati, in to, združeno z
ambientom in nekaj sreče, na koncu prinese tudi rezultat.
Rudi Zavrl
|
|
Takrat ne. To je že znano, ne bi se vračal tako daleč nazaj. To so bili domači strategi Pavel Pinni, Slaviša Stojanović, Marijan Pušnik.
Bili ste zraven tudi pri zlati generaciji. Bi lahko potegnili kakšne vzporednice s sedanjo reprezentanco?
Težko je, to primerjanje je nemogoče. Tisti, ki začne s temi primerjavami, je po mojem mnenju na napačni poti, saj gre nogomet z veliko hitrostjo naprej. Tisto je bila krasna generacija, ki je Slovenijo popeljala v evropski nogometni prostor. Tudi sedanja generacija je v redu, dobro je izbrana, igralci igrajo po kakovostnih klubih, motivirani so. Očitno so tudi klapa, želijo se dokazati, in to, združeno z ambientom, podporo in nekaj sreče, na koncu prinese tudi rezultat.
Mislim, da se dela solidno, nihče pa ne more nikoli reči, da se ne bi moglo delati še boljše. Slovenija je v 15 letih nogometne samostojnosti prehodila ogromne razvojne korake. Izboljšanje infrastrukture, predvsem zaradi treningov, in zagotavljanje kakovostnih trenerjev za delo z mladimi. Zaledje je vedno, že če pogledamo slovensko ligo in število mladih igralcev. Danes (12. 10., op. p.) sem bil na tekmi reprezentance do 19 let. Premagali so Slovaško, ki že tradicionalno velja za državo, ki dobro dela z mladimi. Obeti so kar dobri.
Čez vikend ste gostili predsednika Uefe Michela Platinija. O čem sta se pogovarjala?
Platini je prišel na obisk k naši zvezi, prišel pa je tudi zaradi testiranja, morebitnega uvajanja novih pomočnikov sodnikov (dva sodnika za golom, op. p.). Ta pomočnika bi bila v komunikacijski povezavi z glavnim sodnikom, predvsem ko gre pri vprašanju, ali je šla žoga čez golovo črto. Z nami je bil tudi generalni sekretar David Taylor in še nekateri sodelavci.
Kaj je čez leta počel Rudi Zavrl?
|
Med njegovim predsedovanjem je reprezentanco v 16 letih vodilo pet selektorjev - B.
Prašnikar, Z. Verdenik, S. Katanec, B. Oblak in M. Kek. Na februarskih volitvah bo znova na
preizkušnji, a je čez leta uspešno odbijal napade opozicije z Ivanom Simičem na čelu. Bil je tudi
direktor Geodetskega zavoda Slovenije.
|
Ne, zakaj? (smeh) Jaz sem vesel vseh golov, predvsem slovenskih, sem pač bolj umirjenega značaja in ne skačem gor in dol. Mi pa je prijetno.
Kako blizu so vam sicer Platinijeve ideje, kot so na primer regionalne lige, več možnosti za majhne klube …?
No ja, mislim, da ne gre za regionalne lige, gre za to, da se Platini dobro zaveda, da brez malih in srednjih držav ni evropskega nogometa. Istočasno mora ščititi tudi interese velikih držav, vse poteze, ki jih vleče, gredo v prid tega. Malim se omogoča dostop do velikih tekmovanj in financ, ki se stekajo v Ligo prvakov. Mislim, da je ta politika prava.
Bilo je veliko lepih trenutkov, bilo pa je tudi nekaj manj lepih. Gotovo so bile tiste travme v Koreji (spor Katanec – Zahovič, op. p.) take, da so pustile določene rane vsem, ki smo bili takrat zraven. Če nekje delaš, predvsem pa v športu, moraš take reči na nek način preživeti.
Če je reprezentanca trenutno na pohodu, pa je prva slovenska liga daleč od nekega evropskega nivoja. Kako gledate na trenutno situacijo?
V vseh majhnih nogometnih državah, kot smo tudi sami, so domače lige problem. Tudi tu mislim, da je bilo narejeno veliko dobrega, predvsem na področju infrastrukture, transparentnosti poslovanja klubov. Če rečemo, da je Maribor enkrat uspešno igral v Ligi prvakov, Domžale so uspešno nastopale v evropskih pokalih in da gre plejada igralcev vsako leto na tuje, je to vprašljiva diskusija. Predvsem gre za problem obiska, saj je ogromno nogometa na televiziji, in tudi problem pomanjkanja tradicionalnih klubov, kot sta Olimpija in Mura.
Kakšni so vaši načrti za prihodnost, volitve se bližajo …
Volitev ne bi komentiral. Februarja bodo na sporedu in takrat bomo videli, kaj bo.
S tem se ne obremenjujem. Maribor je potrdil svoj trenutni primat na sobotni tekmi. Sobotni ambient, vključno z dekorjem in obnašanjem občinstva, je bil vrhunski. Kakršnakoli diskusija je odveč, lahko da stadiona v Ljubljani čez dve leti še ne bo.
Za konec še ena navijaška – bo Slovenija igrala na svetovnem prvenstvu v Južni Afriki?
Tega si želi vsak. V športu je tako, da si vsi želijo zmagati. V tej skupini se da igrati, a je pred nami še veliko tekem, prva že v sredo s Češko.