Žan Kranjec, najboljši slovenski veleslalomist zadnjih let, bo tudi v novo sezono tekmovanj na najvišji ravni krenil s starim trenerjem. Izkušeni trenerski veteran Klemen Bergant ni bil del trenerskih rošad v panogi za alpsko smučanje. S Kranjcem se bosta lahko posvetila novemu izzivu, osvojiti mali kristalni globus v veleslalomu.
V vodstvu panoge so po koncu sezone nekaj trenerjem namenili nove zadolžitve. S trenerskimi rošadami in rotacijami želijo osvežiti ekipe in se izogniti zasičenosti. Rošadam se je izognil izkušeni Bergant, ki je skupaj s Kranjcem ustvaril in še ustvarja eno izmed najlepših zgodb slovenskega smučanja.
Dvojec Bergant - Kranjec je lani v Pekingu posegel po olimpijskem veleslalomskem srebru. Ob koncu sezone 2022/23 se je smučar iz Bukovice pri Vodicah končno veselil še enega dosežka. Prvič v karieri je v seštevku discipline v svetovnem pokalu končal med najboljšo trojico kot tretji veleslalomist sezone.
PREBERITE ŠE: Slaba novica za alpske smučarje: "Za naprej imamo malce težav ..."
"Na splošno sem zadovoljen s sezono. Bil sem trikrat na stopničkah, večinoma sem se uvrščal med najboljših šest, zgolj dvakrat sem bil malo slabši. Gotovo bi se vedno dalo kaj izboljšati, ni bilo vse optimalno, ampak na splošno sem zadovoljen. Sem tudi ponosen nase, da sem vse skupaj dobro zdržal, predvsem psihološko. Je pa še prostor za napredek, imam še kar nekaj motivacije za naprej," je v pogovoru za STA po koncu sezone dejal smučar.
Tridesetletnika krasi stalnost forme, ki je ni skalil niti nekoliko slabši zaključek v Andori. "Na koncu štejejo samo številke. To, da sem tretji v seštevku veleslaloma, je zanesljivo dokaz, da sem res v špici v tej disciplini, da sem imel zelo konstantno sezono. Ko imaš kakšno mogoče slabšo tekmo, se v tistem trenutku ne počutiš ravno kot tretji veleslalomist na svetu, ampak sezona traja od oktobra do konec marca. In v tem obdobju sem bil tretji najboljši, kar je velik uspeh," je dejal.
Nekaj mu še manjka
V svetovnem pokalu je zbral 11 uvrstitev na zmagovalni oder, od tega je bil dvakrat na najvišji stopnički. Ima kolajno z olimpijskih iger. V zbirki mu manjka kolajna s svetovnega prvenstva, velika želja pa je tudi, da bi sezono svetovnega pokala končal povsem na vrhu.
"Mali kristalni globus je stvar, ki bi mi več pomenila kot olimpijska medalja. To je mogoče res moj največji cilj," je Kranjec odgovoril na vprašanje STA. "Ampak po drugi strani se ne obremenjujem s tem na način, da moram to nujno doseči. Če bom globus hotel osvojiti, pa bo Marco Odermat še naprej v taki formi, kot je, bom moral tudi sam narediti kakšen korak naprej," se Kranjec zaveda, da projekt mali kristalni globus zahteva popolno posvečenost cilju.
"To bi bil v bistvu moj največji uspeh, če bi mi uspelo. Z globusom se ne želim obremenjevati, je pa vseeno lepo, da imam tudi to v glavi, da iščem napredek povsod, kjer se da," je dodal Kranjec.
O Odermattu in Hirscherju
"Mislim, da smučarji, ki imajo res željo po zmagah, po uspehih, da - kljub temu, da Odermatt kdaj zmaga tudi s prednostjo sekunde ali dveh -, nikoli ne izgubijo upanja, da ga ne morejo premagati. Mislim, da je treba iti s to miselnostjo naprej, da ga lahko premagaš. Če ga pa hočeš premagati, moraš iti res skoraj k perfekciji in narediti kar nekaj korakov naprej v več stvareh," je pojasnil Kranjec.
Pred Marcom Odermattom je v svetovnem pokalu dominiral avstrijski šampion Marcel Hirscher, ki je bil tekmec tudi slovenskemu asu. "Sta podobna smučarja z vidika dominantnosti. Po eni strani bi bilo bolj razumljivo, da bi bilo po Hirscherju nekaj sezon malo bolj enakovrednih, kar se tiče boja za zmage. Odermatt je prišel zelo hitro . Se pa ne obremenjujem s tem, da smučam v obdobju dveh takih velemojstrov. Če hočeš premagati prej Hirscherja ali pa zdaj Odermatta, moraš res smučati na najvišji možni ravni," je prepričan Kranjec.
"Če gledamo samo z vidika svetovnega pokala, je bila to moja najboljša sezona, sem najboljši v karieri v veleslalomskem seštevku. Kot kaže, sem še v vzponu, in upam, da bo šlo to še tako naprej," je sklenil.