Zakaj vse več grozljivih padcev?

Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 smučanje poškodba padec Fanara Foto: Žurnal24 smučanje poškodba padec Fanara Foto: Žurnal24 smučanje poškodba padec Fanara Foto: Žurnal24 smučanje poškodba padec Fanara Foto: Žurnal24 smučanje poškodba padec Fanara Foto: Žurnal24 smučanje poškodba padec Fanara Foto: Žurnal24 smučanje poškodba padec Fanara
21 poškodovanih v novi sezoni alpskega smučanja. Nekateri letos ne bodo več tekmovali. Tudi to je svetovni pokal. Zakaj je smučanje vse bolj nevarno, smo povprašali Urbana Planinška.
Oglej si celoten članek

Čeprav sezona v alpskem smučanju traja šele dober mesec, je poškodbo staknilo že 21 smučarjev, več jih je sezono že končalo (na primer Jean-Baptiste Grange, Pierre Dalcin, Thomas Fanara, John Kucera, T. J. Lanning, Nicole Hosp). Vse več padcev in resnih poškodb ni več naključje. Trener avstrijske ženske ekipe Herbert Mandl je minuli konec tedna pozval k zmanjšanju hitrosti ter manj hitrim progam, kar bi ponudilo smučarjem več manevrskega prostora za obvladovanje opreme. Prvi mož FIS Gian Franco Kasper je napovedal, da bodo skrbno spremljali razmere in poskušali poiskati dolgoročno rešitev za zagotovitev večje varnosti.

Lahko so napake tekmovalcev, lahko je slabša vidljivost, morda agresiven sneg ...
Urban Planinšek

Trenerji na to temo danes sestankujejo v Val Gardeni, kjer bo konec tedna naslednji moški smuk. To bo že tretji vikend zaporedoma s tekmo v hitri disciplini. Pred sestankom je za Žurnal24 svoje pogled na problem podal vodja slovenske moške reprezentance Urban Planinšek, ki poudarja, da ni enotnega vzroka za padce. "Lahko so napake tekmovalcev, lahko je slabša vidljivost, morda agresiven sneg, lahko je oprema, malo je kriva svetloba … faktorjev je več. Težko je dokazati, kaj je glavno. Vsak trener ima svoje mnenje. Težko rečemo, zakaj je toliko poškodb." Eden od razlogov, ta je bil ključen za poškodbe v Beaver Creeku, so vratca, ki so premočno zasajena v sneg, še izpostavlja naš sogovornik. Za razliko od Mandla pa Planinšek ne vidi ključne težave v hitrosti. "Mislim, da proge niso vse hitrejše, pred dvema letoma so bile bolj. Smuki in superveleslalomi so zdaj bolj zaprti."

Gredo prek limita smučarji? "Za vrhunski rezultat moraš iti do limita. Če greš pod njim, ne moreš pričakovati dobrega rezultata, saj je konkurenca tako močna. Vsak gre do konca," razlaga Planinšek. Očitno je težava tudi vpliv zunanjih dejavnikov. Koledar tekem je preveč natrpan, veliko je potovanj, pritisk pokroviteljev in javnosti je zelo velik, je v odziv na poškodbe v torek dejal legendarni italijanski smučar Alberto Tomba. Planinšek se strinja: "Če nimaš rezultatov, nisi na vrhu, nimaš zaslužka, nimaš gledanosti ... Potovanja so res težava. Ne le za športnike, tudi za trenerje in serviserje ni preprosto iz Beaver Creeka leteti takoj v Val d'Isère. Tisti, ki so v Ameriki v nedeljo vozili veleslalom, so v torek prileteli v Evropo in v četrtek že smučali, saj je bila v petek naslednja tekma."

Za vrhunski rezultat moraš iti do limita. Če greš pod njim, ne moreš pričakovati dobrega rezultata.
Urban Planinšek

Ker se padci in posledično poškodbe razlikujejo od primera do primera, je toliko težje najti ukrepe za preprečevanje poškodb v vse bolj gladiatorskem alpskem smučanju. "Ena od rešitev je, da bi se izmenjavala tehnični vikend in vikend hitrih disciplin, da smučarji ne bi bili tako obremenjeni. Treba je pogledati tudi opremo: koliko se je v zadnjih letih spremenil čevelj, kako je postal bolj agresiven, tu so še smuči in vezi – tukaj je sicer nekaj ukrepov že bilo," o morebitnih ukrepih govori Urban Planinšek.

Kljub vsem padcem in vse manj smučarjem gre svetovni pokal naprej. Smučarji so danes začeli treninge za petkov superveleslalom in sobotni smuk v Val Gardeni. Že v nedeljo pa jih v Alti Badii čaka veleslalom. Tudi smučarke čaka vikend s tremi tekmami v hitrih disciplinah.

Čeprav sezona v alpskem smučanju traja šele dober mesec dni, je poškodbo staknilo že 21 smučarjev, več jih je sezono že končalo sezono (npr.: Jean-Baptiste Grange, Pierre Dalcin, Thomas Fanara, John Kucera, T. J. Lanning, Nicole Hosp). Vse več padcev in resnih poškodb ni več naključje. Trener avstrijske ženske ekipe Herbert Mandl je minuli vikend pozval k zmanjšanju hitrosti ter manj hitrim progam, kar bi ponudilo smučarjem več manevrskega prostora za obvladovanje opreme. Prvi mož FIS Gian Franco Kasper je napovedal, da bodo skrbno spremljali razmere in skušali poiskati dolgoročno rešitev za zagotovitev večje varnosti.

 

Trenerji na to temo danes sestankujejo v Val Gardeni, kjer bo konec tedna naslednji moški smuk. To bo že tretji vikend zapored s tekmo v hitri disciplini. Pred sestankom je za Žurnal24 svoje pogled na problem podal vodja slovenske moške reprezentance Urban Planinšek, ki poudarja, da ni enotnega vzroka za padce. „Lahko so napake tekmovalcev, lahko je slabša vidljivost, morda agresiven sneg, lahko je oprema, malo je kriva svetloba … faktorjev je več. Težko je dokazati, kaj je glavno. Vsak trener ima svoje mnenje. Težko rečemo, zakaj je toliko poškodb.“ Eden od razlogov, ta je bil ključen za poškodbe iz Beaver Creek, so vratca, ki so premočno zasajena v sneg, izpostavlja naš sogovornik. Za razliko od Mandla pa Planinšek ne vidi ključne težave v hitrosti. „Mislim, da proge niso vse hitrejše, dve leti nazaj so bile bolj. Smuki in superveleslalomi so zdaj bolj zaprti.“

 

Gredo prek svojega limita smučarji? „Za vrhunski rezultat moraš iti do limita. Če greš pod njim, ne moreš pričakovati dobrega rezultata, saj je konkurenca tako močna. Vsak gre do konca,“ razlaga Planinšek. Očitno je težava tudi vpliv zunanjih faktorjev. Koledar tekem je preveč natrpan, veliko je potovanj, pritisk prokoviteljev in javnosti je zelo velik, je v odziv na poškodbe v torek dejal legendarni italijanski smučar Alberto Tomba. Planinšek se strinja: „Če nimaš rezultatov, nisi na vrhu, nimaš zaslužka, nimaš gledanosti ... Potovanja so res težava. Ne le za športnike tudi za trenerje in serviserje ni enostavno iz Beaver Creeka leteti takoj v Val d`Isere. Tisti, ki so v Ameriki v nedeljo vozili veleslalom, so v torek prileteli v Evropo in v četrtek že smučali, saj je bila v petek naslednja tekma.“


Ker se padci in posledično poškodbe razlikujejo od primera do primera, je toliko težje najti ukrepe za preprečevanje poškodb v vse bolj gladiatorskem alpskem smučanju. „Ena od rešitev je, da bi se izmenjavala tehnični vikend in vikend hitrih disciplin, da smučarji ne bi bili tako obremenjeni. Treba je pogledati tudi opremo: koliko se je v zadnjih letih spremenil čevelj, kako je postal bolj agresiven, tu so še smuči in vezi - tukaj je sicer nekaj ukrepov že bilo.“ Kljub vsem padcem in vse manj smučarjem gre svetovni pokal naprej. Smučarji so danes začeli s treningi za petkov superveleslalom in sobotni smuk v Val Gardeni. Že v nedeljo pa jih v Alti Badii čaka veleslalom. Tudi smučarke čaka vikend s tremi tekmami v hitrih disciplinah.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.