Sončarica nastopi, če je glava, ki je nezavarovana s pokrivalom, dlje časa izpostavljena soncu. Če je poleg tega telo izpostavljeno prevelikemu naporu, se lahko zgodi, da odpove mehanizem za uravnavanje telesne temperature, zaradi česar nastopi toplotni udar. Za razliko od dehidracije, ki telo začasno pahne iz ravnotežja, lahko zaradi sončarice utrpite trajne poškodbe notranjih organov, v najhujšem primeru pa lahko nastopi celo smrt, saj se telo čezmerno segreje in se ni več sposobno primerno ohladiti.
Kako jo prepoznate?
Prva stopnja sončarice se kaže v obliki utrujenosti, blede kože, obilnega znojenja ter nenadnih krčev mišic rok in nog. Ko telo ni več zmožno uravnavati telesne temperature, govorimo o sončarici. Prepoznate jo po visoki telesni temperaturi, ki navadno preseže 40 stopinj Celzija, to pa lahko spremljajo še vrtoglavica, glavobol, zmedenost, omotičnost ali pospešen srčni utrip.
Kako se ji izogniti?
Sončarico preprečite tako, da vedno, kadar ste izpostavljeni soncu, pijete zadostne količine tekočine. Vedno tudi nosite pokrivala ter jejte lahko hrano. Poskrbite za redno zračenje zaprtih prostorov, predvsem pa se poleti gibajte na prostem le v hladnejših delih dneva.
Kako ukrepati?
Ko pri sebi ali katerem izmed svojih bližnjih opazite znake sončarice, najprej poskusite znižati telesno temperaturo. Človeka čim hitreje namestite v hladen, senčen prostor ter mu na čelo in zatilje polagajte hladne obkladke. Če je človek pri zavesti, mu priskrbite vodo, ki naj jo pije v rednih presledkih po požirkih. V vsakem primeru pa že takoj pokličite zdravniško pomoč, saj sončarice ne morete zdraviti sami, temveč je nujno potrebna zdravniška oskrba.
Zavarujte se pred sončarico!
Poletje je čas, ki je nadvse primeren za dejavnosti na prostem. A pozor! Vroči dnevi lahko terjajo svoj davek. Poleg opeklin je tu še sončarica, pred katero se ustrezno zavarujte.