Mednarodna kolesarska zveza (UCI) je včeraj sporočila, da je Chris Froome na dirki po Španiji vrnil oddal sumljivi vzorec, prekoračene so bile vrednosti salbutamola, sredstva za odpravljanje težav pri astmi, za katero sicer boleha zmagovalec letošnje Vuelte. Dovoljena meja, ki znaša 1000 nanogramov na mililiter, je bila prekoračena za kar 100 odstotkov, Froomova koncentracuja salbutamola je znašala 2000 ng/ml.
Diego Ulissi je sicer leta 2014 prejel devet mesecev suspenza za 1920 ng/ml, Alessandro Petacchi pa leta 2007 enoletni suspenz za 1320 ng/ml. Leonardo Piepoli sicer istega leta za podobno količino kot Petacchi ni bil kaznovan.
"Naša kredibilnost je pod vprašajem! Ogorčen sem! V primeru Chrisa Frooma gre za dvojna merila. Ostali športniki so bili takoj po pozitivnem testu odstranjeni s tekmovanj, on in njegova ekipa pa sta od UCI dobila čas za pojasnilo. V zadnjem času ni bilo podobnega primera. To je škandal! Še zlasti, ker ne bi smel tekmovati na svetovnem prvenstvu," je brez dlake na jeziku dejal nemški kolesarski zvezdnik Tony Martin. Froome je sicer na SP osvojil bron, zaostal je le za prvim Nizozemcem Tomom Dumoulinom in drugim Slovencem Primožem Rogličem.
"Občutek, ki ga delim z javnostjo, je ta, da bo za kulisami prišlo do dogovora. Išče se izhod iz tega položaja. Ali imata Froome in njegova ekipa poseben status? To je na meji absurdnega in postavlja pod vprašaj ves boj, ki ga proti dopingu bijemo kolesarji kot sem jaz in Marcel Kittel. Kredibilnost našega športa je pod vprašajem. Potrebujemo konsistenten in transparenten pristop s strani UCI. Kar se dogaja zdaj, je nekonsistentno, neprofesionalno in nepošteno," je še sporočil Martin.
"To je slaba novica za naš šport. Nihče mi ne bo vrnil možnosti, da se povzpnem na najvišjo stopničko v Madridu. Verjamem, da bo čas prinesel prave odgovore," pa je dejal Vincenzo Nibali, ki bi ob odvzemu zmage na Vuelti, ki grozi Froomu, postal zmagovalec dirke po Španiji. Nibali je še dodal, da je tudi sam astmatik, a da je na zadnjih etapah Vuelte deževalo, zato ni bilo potrebe po uporabi inhalatorja.
"Nikoli ne pozabi preračunati ostankov ob krvnem dopingu," se je pomenljivo na tviterju oglasil nekdanji nemški kolesar Jörg Jaksche, ki je sicer kariero sklenil po priznanju, da si je pomagal s krvnim dopingom.
Svoje mnenje je delil tudi Danec Michael Rasmussen. Še en skesanec, nekdanji nosilec rumene majice na Touru, ki je priznal, da je med svojo športno potjo redno uporabljal EPO, rastne hormone, insulin, testosteron, DHEA, IGF-1, kortizon in krvni doping, je zapisal: "Froome in zdravnik ekipe Sky sta očitno menila, da potrebuje nekoliko več salbutamola po vzponu na Los Machucos 6. septembra. Rezultat tega je bil, da se je lahko naslednji dan držal Alberta Contadorja in za sabo pustil Vincenza Nibalija na poti do Santo Toribio de Liébana."
Danec se je odzval tudi na Froomov zapis, da "je žalostno videti, kako se ljudje odzivajo na uporabo salbutamola. Upam, da to ne bo športnikom z astmo preprečilo uporabo inhalatorja, ker se bodo ustrašili obsojanja. Astme se ni treba sramovati."
"Obstaja veliko astmatikov na visoki ravni v smučanju, plavanju, kolesarstvu in teku. Če bi imeli težave obstati pod mejo 1000 ng/ml, bi se Wada utapljala v pozitivnih vzorcih za salbutamol. Prosim, da ne omenjaš astmatikov," Froomu sporoča Rasmussen, ki ga je britanski kolesar sicer blokiral na twitterju.