V tenisu je že dlje časa opazen trend staranja tenisačev, kar je še posebej očitno ob pogledu na četrtinaliste in četrtfinalistke letošnjega OP ZDA.
Meja za doseganje vrhunskih rezultatov se je iz poznih 20. prestavila v zgodnja 30. leta, v nekaterih primerih še nekoliko dlje. Roger Federer pri 34 letih igra morda njegov najboljši tenis v karieri, Serena Williams je bila pri 33 na pragu koledarskega grand slama.
Nemški tenisač Tommy Haas pri 37 letih še ni rekel zadnje besede, z dobrimi predstavami pa navdušuje tudi 36-letni Ivo Karlović. V finalu letošnjega OP ZDA v ženski konkurenci sta se pomerili 32-letna Roberta Vinci in leto starejša Flavia Pennetta.
V ženski konkurenci so zaigrale Pennetta (33), Vincijeva (32), Venus Williams (35) in Serena (33). Povprečje je zbijala Kristina Mladenović (22), med mlajšimi četrtfinalistkami pa so še Viktorija Azarenka (26), Petra Kvitova (25) in Simona Halep (24). Povprečna starost je bila 29 let.
Za primerjavo vzemimo OP ZDA pred 25 leti, ko je takrat neznani 19-letnik po imenu Pete Sampras presenetil športno javnost in osvojil prvega od skupno petih naslovov v Flushing Meadowsu. Poleg nekdanjega prvega igralca sveta so v četrtfinalu zaigrali Andrei Čerkasov (20), Andre Agassi (20), David Wheaton (21), Aaron Krickstein (23), Boris Becker (23), Ivan Lendl (30) in John McEnroe (31). Povprečna starost? 23 let!
Za razliko od Wawrinke (30), ki je na letošnjem OP Francije prikazal eno najboljših predstav v svoji karieri in osvojil drugi grand slam, ali pa Federerja (34), ki se je prvič po letu 2009 uvrstil v dva zaporedna finala na turnirjih velike četverice.
Dominacija ''starih mačkov'' se tako nadaljuje, medtem ko tisti najobetavnejši - Milos Raonic (24), Dominic Thiem (22), Bernard Tomic (22), Nick Kyrgios (20), Thanasi Kokkinakis (19) in Borna Čorić (18) - na največjih turnirjih, vsaj za zdaj, opravljajo vloge statistov.