Smučar kot blagovna znamka

Foto: EPA Killy (desno) je predsednik koordinacijske komisije za OI v ruskem Sočiju (2014)
Zdi se že mnogo let nazaj, ko je bele strmine kot profesionalni alpski smučar zapustil Francoz Jean-Claude Killy, a v bistvu nikoli sploh ni odšel. Grenoble (1968) so bile njegove igre.
Oglej si celoten članek

Francoski alpski smučar Jean-Claude Killy je bil in je še vedno znan po tem, da je večino reči v življenju naredil prav. Vse, česar se je dotaknil, se je spremenilo v zlato, tudi če ne štejemo treh zlatih kolajn z olimpijskih iger v Grenoblu (1968). Šarmantni Francoz je bil eden redkih, ki je znal športne uspehe povezati s poslovnimi in do danes je ostal pomemben funkcionar. Sprva je za Francijo "dobil" OI v Albertvillu (1992), lani pa je bil prva figura organizacije SP v Val d'Iseru. Kot vodja organizacijskega odbora Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) je sodeloval tudi pri organizaciji OI v Torinu (2006) in je eden izmed glavnih svetovalcev organizatorjev iger v Sočiju (2014).

Zabava je trajala dva dni in pol in ves ta čas sonca nisem videl niti enkrat.
Jean-Claude Killy

Mož iz predmestja Pariza je na olimpijskih igrah zavladal ravno na domačem terenu, ko je v Grenoblu v vsega 24 urah slavil v vseh smučarskih disciplinah, ki so bile takrat "na voljo" - slalomu, veleslalomu in smuku. Brez sreče seveda ne gre in Killy je v smuku slavil s samo osmimi stotinkami prednosti pred rojakom Guyjem Perillatom, v slalomu pa celo končal šele kot tretji, a so Norvežana Haakona Mjoena in Avstrijca Karla Schranza naknadno diskvalificirali. Oba naj bi zgrešila dvoje vrat, medtem ko je Schranz enkrat celo ponavljal svojo vožnjo, saj se je na progi pojavila "skrivnostna podoba" - policaj.

"Zabava je trajala dva dni in pol in ves ta čas sonca nisem videl niti enkrat," se je evforije po njegovem zmagoslavju spomnil  takrat noro priljubljeni Francoz.

Killy je zaslovel tudi po tem, da je na slikah vedno "slučajno" pokazal tudi ime pokrovitelja, v zameno za dodatne nagrade. Verjetno ga imajo velike multinacionalke tudi zato precej rade še danes, saj je še vedno član upravnih odborov podjetij kot sta Rolex, Coca-Cola ... Njegovi interesi se niso končali zgolj pri smučanju, saj je za osem let (1992-2000) predsedoval organizacijskemu odboru kolesarske dirke po Franciji, leta 1995 pa je Killy postal še član MOK, kjer je aktiven še danes.

Vožnja Jeana-Clauda Killyja za zlato kolajno v smuku, Grenoble (1968):

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.