Anamarija Lampič do medalje na Svetovnem prvenstvu!

Foto: Epa
Foto: Epa
Slovenija je že na prvi preizkušnji Svetovnega prvenstva v nordijskih disciplinah prišla do medalje!
Oglej si celoten članek

Anamarija Lampič je velika slovenska junakinja prve discipline nordijskega svetovnega prvenstva v nemškem Oberstdorfu, sprinta v prosti tehniki.

Najboljša sprinterka sezone je v svoji paradni disciplini osvojila bronasto medaljo, potem ko je bila v fotofinišu za las prekratka za srebro.

Svetovna prvakinja je prepričljivo postala Švedinja Jonna Sundling, medtem ko je za nekaj centimetrov slovensko junakinjo premagala še Norvežanka Maiken Caspersen Falla. Lampičeva je na tretjem mestu za zmagovalko zaostala za 2 minuti in 35 sekund.

Foto: Epa Anamarija Lampič

Najboljša slovenska športnica lanskega leta, ki je že pred SP prvič v karieri osvojila mali kristalni globus za sprintersko zmago v svetovnem pokalu, je srebro zgrešila za vsega tri stotinke.

"Dolga je ta ciljna ravnina, a če bi bila še meter daljša, bi bila danes srebrna. A tudi bron je odličen. Sezona je popolna, imam mali globus, sedaj še to odličje, ki je dodatna potrditev, da sem dobra sprinterka. Več si ne morem želeti. Tudi Urevčeva se bo vrnila, četudi je imela danes slab dan, o tem sem prepričana. Verjamem vanjo in na ekipnem sprintu v nedeljo lahko še kaj doseževa," je v izjavi za Televizijo Slovenija povedala Lampičeva.

Petindvajsetletna Lampičeva je v težkih pogojih, spomladanske temperature so povsem zmehčale progo do finala, osvojila jubilejno deseto slovensko medaljo na SP v nordijskem smučanju ter tretjo posamično v smučarskem teku po srebru (2007) in bronu (2011) Petre Majdič, sama pa je bila članica ekipe na prejšnjem SP v Seefeldu pred dvema letoma, ko je bila druga v ekipnem sprintu skupaj z lani tekmovalno upokojeno Katjo Višnar. Vse omenjene tri medalje so bile osvojene v sprintih.

Foto: Epa Anamarija Lampič

Lampičeva zadnjega teka v finalu sicer ni začela v ospredju, kar si je želela pred nastopom, da bi se ognila zapletom in padcem ter tudi izkoristila nekaj boljše pogoje na progi. Kar dolgo je bila na tretjem ali četrtem mestu, po prvem vzponu je bila celo peta. V zadnjem zavoju pred ciljnim spustom je bila ponovno četrta, v začetku ciljne ravnine je napredovala na tretje in na njenem koncu za las ostala brez svojega drugega srebra na SP.

"Take tekme, v tako težkih pogojih, še nisem imela. Mogoče so bili podobni pogoji v Sočiju, kjer me na olimpijskih igrah ni bilo. Pa mi očitno tudi take razmere ustrezajo. V kvalifikacijah je bila proga še trda in ledena, potem pa vse mehkejša. Že v četrtfinalu sem videla, da sem danes močna tudi v finišu. Tudi v finalu sem to pokazala. Malo mi je žal, da se nisem prerinila na vrhu zadnjega vzpona še pred drugo Švedinjo, ker bi potem prehitela tudi Fallo," je dodala Lampičeva, 14. v kvalifikacijah sredi dopoldneva.

Foto: Epa Anamarija Lampič

V četrtfinalu je tekla v drugi skupini, v kateri je bila tudi Švedinja Linn Svahn, skupna zmagovalka sprintov v minuli sezoni. Slovenka je pospešila že na startni ravnini in bila nato lep del teka na čelu. Ob manjši napaki na zavoju je nato nazadovala na tretje mesto, pa se nato na dolgem vzponu pred ciljem znova povzpela na čelo ter tam ostala do konca, ko si je lahko v zadnjih metrih privoščila tudi zgolj iztek skozi cilj. Svahnova je na drugem mestu zaostala za 42 stotink.

Prva polfinalna skupina z Lampičevo je bila zelo močna, v njej so bile zmagovalka kvalifikacij Falla, njena rojakinja Ane Appelkvist Strenseth, ter tri Švedinje Svahnova, Sundlingova in Maja Dahlqvist.

Lampičeva je ponovila začetek četrtfinala, a je kmalu padla na tretje mesto, po zadnjem vzponu pa je nazadovala na četrto, kjer je kljub trudu ostala tudi v finišu. Najhitrejša je bila Sundlingova, sledile so Falla (+0,30), Strensethova (+0,36) in Lampičeva (+0,44). Slednji sta še upali na preboj v finale, iz boja za odličje pa sta že tedaj izpadli Dahlqvistova (+0,59) in presenetljivo Svahnova (+2,12).

Foto: Profimedia Anamarija Lampič

Tekmovalka iz Valburge je tako čakala še na čas druge polfinalne skupine, v kateri je bila najhitrejša Tiril Udnes Weng, ki je bila počasnejša tudi od Lampičeve ter Strensethove. Ti sta se tako kot srečni poraženki po času uvrstili v zaključni boj šesterice, v kateri so bile tri Norvežanke, Švedinji in Slovenka. Vse tri države v finalu so osvojile medaljo.

Eva Urevc je izpadla v četrtfinalu. Slovenska predstavnika se nista uvrstila v izločilne boje. Vili Črv je bil v kvalifikacijah 48., Janez Lampič pa 55. med 159 tekači na startni listi.

V finalu je kot prvi doslej sprinterski naslov ubranil Norvežan Johannes Hoesflot Klaebo, na naslednjih mestih sta bila njegova rojaka Erik Valnes (+0,66), in Haavard Solaas Taugboel (+0,90).

* Izidi, sprint klasično:
- ženske (1,2 km):
 1. Jonna Sundling (Šve)            2:36,76
 2. Maiken Caspersen Falla (Noe)      +2,32
 3. Anamarija Lampič (Slo)             2,35
 4. Johanna Hagström (Šve)             3,94
 5. Ane Appelkvist Stenseth (Nor)      7,31
 6. Tiril Udnes Weng (Nor)            10,76
...
- izpadla v četrtfinalu:
28. Eva Urevc (Slo)

- moški (1,5 km):
 1. Johannes Hoesflot Klaebo (Nor)  3:01,30
 2. Erik Valnes (Nor)                 +0,66
 3. Haavard Solaas Taugboel (Nor)      0,80
 4. Aleksander Boljšunov (Rus)         5,92
 5. Sergej Ustjugov (Rus)             17,41
 6. Oskar Svensson (Nor)              20,49
...
- izpadla v kvalifikacijah:
48. Vili Črv (Slo)
55. Janez Lampič (Slo)
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.