Slovenci upajo, da v tretje gre rado

Foto: Twitter
Foto: Reševalni pas/Twitter
Slovenija po načelu v tretje gre rado v Kaunas po OI.
Oglej si celoten članek

Slovenija je ena od štiriindvajsetih reprezentanc, ki se bodo prihodnji teden na štirih različnih lokacijah, borile za štiri prosta mesta na olimpijskem turnirju v košarki. Zmagovalec skupine iz Kaunasa bo v Tokiu nastopal v predtekmovalni skupini s Španijo, Argentino in Japonsko.

Na olimpijskih igrah v Tokiu je prostora le za dvanajst reprezentanc. Japonski mesto pripada kot gostiteljici, sedem ekip se je tja uvrstilo po regionalnem ključu na svetovnem prvenstvu 2018 na Kitajskem, preostale štiri pa si bodo mesto izborile na kvalifikacijskih turnirjih v Victorii v Kanadi, Splitu, Beogradu in Litvi.

Poleg Japonske so na olimpijske igre že uvrščene Španija in Francija iz Evrope, Argentina in ZDA iz Amerik, Nigerija kot predstavnica Afrike, Iran iz Azije ter Avstralija.

Na vsakem prizorišču kvalifikacijskih bojev je šest reprezentanc, vozovnico za Tokio pa si bo priigral le zmagovalec, ki bo moral najprej preskočiti skupino, torej odigrati dve tekmi, zmagati v polfinalu in nato še v odločilni tekmi oziroma finalu. Vsi turnirji se bodo začeli 29. junija in končali 4. julija.

V Dalmaciji bodo tekmovale Nemčija, Rusija in Mehika v eni skupini ter Tunizija, Hrvaška ter Brazilija v drugi. V Beogradu je Srbija v skupini z Dominikansko republiko ter Filipini, v drugi pa so Portoriko, Italija ter Senegal. V Kanadi pa bodo igrali Grčija, Kitajska, Kanada, Urugvaj, Češka in Turčija.

Slovenija, ki ni nastopila na svetovnem prvenstvu na Kitajskem, se je v kvalifikacije za olimpijske igre uvrstila v povabilom organizatorja. Iz Evrope ga je dobila še Hrvaška, ki je bila na žrebu skupin enako kot Slovenija uvrščena v tretji kakovostni boben.

Slovenija bo v Litvi nastopila v skupini B, prva tekma pa jo čaka 30. junija ob 15.30 proti Angoli. Naslednji dan ob isti uri sledi obračun s Poljsko, petek je dan odmora, sobota in nedelja pa sta rezervirani za odločilne obračune. Prvouvrščeni iz skupine B bo igral proti drugemu iz skupine, v kateri so Litva, Venezuela in Južna Koreja, oziroma obratno, finale v nedeljo, 4. julija, pa je na sporedu ob 18.30.

Slovenija bo tretjič igrala v kvalifikacijah za olimpijske igre. Na obeh dosedanjih turnirjih je bila neuspešna. Junija 1992 ji je v Zaragozi zmanjkal le en koš, bolj oddaljena pa je bila 2008, ko se je v Atenah potegovala za igre v Pekingu.

Prvo uradno tekmo v samostojni Sloveniji je košarkarska reprezentanca odigrala prav na kvalifikacijskem turnirju za OI v Barceloni. V Zaragozi je na enajstih tekmah zmagala sedemkrat, žal pa je odločilni dvoboj proti Skupnost neodvisnih držav oziroma republik nekdanje Sovjetske zveze izgubila z 82:84.

Šestnajst let pozneje je Slovenija nastopila v Atenah ter se po porazu s Portorikom v četrtfinalu poslovila od olimpijskih sanj. Ali drži, da gre v tretje rado, bo imela naslednji teden priložnost dokazati nova generacija slovenskih košarkarjev.

Jaka Blažič       1990   196   branilec     Cedevita Olimpija
Vlatko Čančar     1997   203   kr. center   Denver Nuggets (ZDA)
Jakob Čebašek     1991   200   bran./krilo  Dinamo Bukarešta (Rom)
Žiga Dimec        1993   211   center       Cedevita Olimpija
Luka Dončić       1999   201   org. igre    Dallas Mavericks (ZDA)
Zoran Dragić      1989   196   bran./krilo  Baskonia Vitoria (Špa)
Gregor Hrovat     1994   196   bran./krilo  Cholet (Fra)
Jan Kosi          1996   204   kr. center   Krka
Miha Lapornik     1993   194   branilec     Den Bosch (Niz)
Edo Murić         1991   202   krilo        Cedevita Olimpija
Aleksej Nikolić   1995   191   org. igre    Gravelines (Fra)
Klemen Prepelič   1992   191   branilec     Valencia (Špa)
Matic Rebec       1995   180   org. igre    Ravenna (Ita)
Luka Rupnik       1993   186   org. igre    Cedevita Olimpija
Mike Tobey        1994   213   center       Valencia (Špa)

selektor: Aleksander Sekulić
pomočniki selektorja: Dalibor Damjanović, Jernej Valentinčič, Dragiša Drobnjak
trener za telesno pripravo: Anže Maček
zdravnika: Marko Macura, Branko Cvetičanin
fizioterapevta: Martin Klešnik, Luka Mirnik
vodja delegacije: Marko Milić
direktor reprezentance: Matej Likar
tehnični vodja: Andrej Rauh
predstavnik za odnose z javnostmi: Grega Brezovec

 

* Kaunas (Litva, 29. 6. - 4. 7.):
- skupina A:
Litva, Južna Koreja, Venezuela
- skupina B:
Slovenija, Angola, Poljska

- torek, 29. junij:
15.30 Poljska - Angola
18.30 Litva - Venezuela

- sreda, 30. junij:
15.30 Slovenija - Angola
18.30 Venezuela - Južna Koreja

- četrtek, 1. julij:
15.30 Slovenija - Poljska
18.30 Južna Koreja - Litva

- sobota, 3. julij:
polfinala (A1 - B2 in A2 - B1) - termina bosta znana naknadno

- nedelja, 4. julij:
18.30 finale

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.