Selektor udeleženke SP povzdignil glas, moti ga to, kar počne Slovenija

Foto: Epa
Foto: Epa
Selektor iranske košarkarske reprezentance je dal jasno vedeti, da je naturalizacija košarkarjev zanj nedopustna.
Oglej si celoten članek

Turški košarkarski trener na klopi iranske reprezentance Hakan Demir je eden izmed tistih košarkarskih strokovnjakov, ki se na vse načine borijo za prepoved naturalizacije košarkarjev. Turek je prepričan, da se z njegovim razmišljanjem strinja tudi veliko število drugih trenerjev ter da tekmovanja, kot je svetovno prvenstvo, preprosto niso poštena.

"To bi morali prepovedati. Gre za odločitev, ki bi jo FIBA z lahkoto sprejela. Verjetno se mnogi trenerji iz različnih držav pritožujejo glede te situacije. Kako lahko rečemo, da gre za pošteno tekmovanje? Mislim, da to ni. FIBA bi lahko sprejela odločitev, da naturalizirani košarkarji nimajo pravice nastopa. To bi bilo to. Vsi bi morali igrati s svojimi originalnimi potnimi listi, ali bi morali biti vsaj rojeni v tej državi," je bil po koncu tekmovanja nezadovoljen selektor Irana, ki je na svetovnem prvenstvu izgubil vseh pet tekem, najprej z Brazilijo, Slonokoščeno obalo in Španijo ter nato v drugem delu še proti Franciji in Libanonu.

Foto: Profimedia Hakan Demir

"Z nacionalizacijo igralca se skrivajo košarkarske pomanjkljivosti določenih držav. Potrebno bi bilo delati na tem, se pogovarjati o tem ter razmišljati, kaj narediti, da se reši ta težava. Namesto tega pa se preprosto podpiše igralca, ki naj reši ta problem. Takšni košarkarji nato delajo razliko. Lani je Španija osvojila Eurobasket, ker je nacionalizirala organizatorja igre. Letos očitno niso na istem nivoju, ker nimajo tega košarkarja," je zaključil Hakan Demir.

54-letni strokovnjak, ki je sicer celotno kariero deloval po številnih turških klubih, vmes je le eno sezono treniral v Romuniji, je sicer letos prevzel reprezentanco Irana ter nemudoma zavrnil možnost, da bi reprezentanca naturalizirala kakšnega košarkarja, saj to po njegovem mnenju ni pošteno, obenem pa takšen košarkar zavira razvoj kakšnega mladega domačega košarkarja. Iran je na koncu pod njegovim vodstvom na svetovnem prvenstvu zasedel predzadnje 31. mesto.

Foto: Profimedia Mike Tobey

Po naturalizaciji košarkarjev je v zadnjem času posegla tudi Slovenija, ki je v zadnjih šestih letih izdala slovenski potni list trem tujim košarkarjem, Anthonyju Randolphu, Miku Tobeyu in Jordanu Morganu, ki so nato tudi branili barve naše reprezentance. V preteklosti so za Slovenijo sicer nastopali tudi že nekateri drugi tuji košarkarji, kot so Alen Omić, Aleksandar Ćapin, Jurica Golemac in podobni, a slednji so imeli že dalj časa slovensko državljanstvo in se jih ni naturaliziralo zgolj z namenom, da bi za določeno tekmovanje okrepili reprezentanco. Takšni košarkaraji za Hakana Demirja naj ne bi bili sporni.

Se strinjate z mnenjem turškega strokovnjaka?

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 17

  • 08:47 5. September 2023.

    Ravno on nima pravice o tem razpravljati! Naj potem kot Turek odstopi iz iranske reprezentance!

  • 08:08 5. September 2023.

    Vsi pozabljate atletiko...Povsod, v vseh športih, tudi na klubskem nivoju, bi moralo veljati, samo domači igralci. Poglejmo slovensko nogometno ligo. …

  • 07:54 5. September 2023.

    Na koncu bo cel svet en sam mix. Tudi zaradi globalnega segrevanja in globalnega ohlajanja v denarnicah...

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.