Še je kanček upanja za am. nogomet

Foto: Žurnal24 DeMaurice Smith je dejal, da igralci želijo, da bi se jeseni igral nogomet. (Fot
Nedelje med septembrom in februarjem brez am. nogometa? Nekaj, česar si Američani in tudi vse več slovenskih ljubiteljev lige NFL ne more predstavljati. Trepetali bomo vsaj še teden dni.
Oglej si celoten članek
Zadnja novica: v petek je padla odločitev, da pogajanja podaljšajo še za en teden. To je razlog za optimizem, pravijo analitiki z ESPN-a.

V četrtek opolnoči se je iztekla kolektivna pogodba (CBA) med igralci lige NFL in njihovimi klubi. Dve leti so potekala poganja med lastniki, združenjem igralcev (NFLPA) in vodstvom lige, a do dogovora ni prišlo. To bi v osnovi pomenilo, da je nastopil tako imenovani lockout, ki bi pomenil, da sezona 2011 odpade, a so se zaradi nove ponudbe lastnikov odločili, da se pogajanja podaljšalo za. V četrtek so "sprte" strani sedele za pogajalsko mizo od jutra in brez prekinitve do polnoči. Podaljšan rok pomeni nekaj upanja, a resnica je, da le redki verjamejo, da bo prišlo do rešitve sezone v najbolj priljubljeni in najbogatejši ameriški športni ligi, kjer bi se sicer ta petek moral začeti free agency (podpisovanje s prostimi igralci), a ker ni kolektivne pogodbe, se pač ne more.

Lockout igralcev iz klubov ne bi nujno pomenil odpovedi celotne sezone 2011, temveč bržkone le krajšo sezono z nadomestnimi igralci (tistimi, ki niso bili dovolj dobri za NFL) ali pa s tistimi, ki bodo do poletja ostali brez denarja in bodo izstopili iz NFLPA.

Kje se zapleta? To je zelo kompleksen odgovor, pa ga poskušajmo pojasniti na kar se da preprost in posplošen način. Gre za delitev devetih milijard ameriških dolarjev, kot se jih v eni sezoni ustvari, med lastnike in igralce. Slednji ne pristajajo na nižje plače. Tom Brady, Peyton Manning in Drew Brees bi bili v primeru neuspešnih pogajanj celo pripravljeni na tožbo proti ligi. Kot je včeraj dejal Chad Ochocino: "Mi imamo le nekajletne kariere in moramo poskrbeti zase, lastniki pa so v tem poslu vse svoje življenje." Lastniki, ki dobijo milijardo na leto, želijo vsaj še pol milijarde več kot doslej. Še bolj pereče vprašanje je podaljšanje sezone s 16 na 18 tekem rednega dela. Igralci so odločno proti. Tega njihovo telo ne bo dopustilo (lani je vsaj eno tekmo izpustilo skoraj 20 odstotkov igralcev). Tretja stvar je želja igralcev po več socialne varnosti (zlasti zdravstveni pomoči) po koncu kariere.

Foto: Žurnal24

Po koncu četrtkovih pogajanj je bilo na stotine ameriških novinarjev, ki spremljajo dogajanje v Washingtonu, deležno le redkih uradnih izjav. "Navijačem bi rad povedal, da spoštujemo njihovo potrpljenje, medtem ko se mi borimo za svoje pravice. Še naprej se bomo pogovarjali. Radi bi igrali nogomet," je dejal direktor sindikata NFLPA, DeMaurice Smith. "Trudimo se, koliko se lahko," je vse, kar je po koncu dne povedal komisar lige, Roger Goodell.

Lockout ni nekaj novega
V ligi NFL se je stavka igralcev nazadnje zgodila v sezoni 1987, ko so odpovedali eno kolo, za tri pa so klubi pripeljali nadomestne igralce. Pred tem se je nekaj podobnega zgodilo še štirikrat. V bejzbolski MLB so imeli lockout kar osemkrat (nazadnje 1994), v NBA se je v 90. letih zgodil trikrat. Tudi slednjim CBA poteče letos in jim grozi nov lockout. Nazadnje pa so ta neljubi dogodek za navijače doživeli v NHL, ko so leta 2004 odpovedali celotno sezono.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.