Upokojeni košarkar Dennis Rodman je skupaj z nekaterimi nekdanjimi zvezdniki lige NBA zaigral na ekshibicijski tekmi v Pjongjangu, s katero so proslavili 31. rojstni dan voditelja države Kim Džong Una.
Rodman je tekmo posvetil svojemu ''dobremu prijatelju'' in ljubitelju košarke, ki si je srečanje ogledal skupaj z nekaterimi drugimi visokimi predstavniki totalitarne države. Rodman je dejal, da je počaščen, da je lahko zaigral v severnokorejski prestolnici in tekmo, ki si jo je ogledalo 14.000 obiskovalcev, označil za zgodovinski dogodek.
Za drugi polčas premešali ekipe
V prvem polčasu so se nekdanji zvezdniki lige NBA pomerili z reprezentanto Severne Koreje in izgubili z 39:47, v drugem pa sta se ekipi v znak dobrega prijateljstva pomešali med seboj. Rodman v drugem delu ni zaigral, ampak si ga je ogledal v družbi svojega prijatelja.
Nekdanji zvezdnik je najprepoznavnejši Američan, ki se je sestal s Kim Džong Unom, večkrat pa je poudaril, da želi z obiski Severne Koreje premostiti kulturne razlike med totalitarno državo in ZDA. S pomočjo ''košarkarske diplomacije'' naj bi izboljšal odnos med Pjongjangom in Washingtonom, medtem ko se političnih tem raje izogiba.
Kritike dežujejo z vseh strani
Predstavniki ameriškega senata, vodstvo lige NBA in aktivisti za človekove pravice so tekmo obsodili, saj naj bi šlo za promocijo represivnega režima. Skrb nad odzivom domovine so izrazili tudi košarkarji, ki so se Rodmanu pridružili v Pjongjangu. ''Stopili smo v neznano,'' je povedal Charles. D. Smith in dodal: ''Ne vem, kaj naj bi čutil. Nevtralen sem. Nisem ravno poln veselja.''
Košarkarska tekma je nov mejnik v odnosu med Rodmanom in Džong Unom, ki sta se v zadnjem letu sestala že štirikrat. Mladi diktator, čigar starost ni uradno potrjena, zunanjemu svetu ostaja uganka, bojijo pa se ga predvsem zaradi groženj o uporabi jedrskega orožja, s katerim že nekaj časa grozi Južni Koreji. Prav v Seulu, prestolnici Južne Koreje, so proti košarkarski tekmi organizirali proteste.