Puščavski lisjaki kratkih živcev

Foto: Žurnal24 Alžirska nogometna reprezentanca. (Foto: EPA)
Alžirci ali puščavski lisjaki se na svetovnem prvenstvu predstavljajo tretjič. Slovenci na tekmo z njimi polagajo veliko upov, vendar podobno razmišljajo tudi Alžirci, ki znajo na tekmah tudi pobesneti.
Oglej si celoten članek

Alžirci, 31. reprezentanca Fifine lestvice, so bili leta 1982 več kot sposobni postati prva afriška država v nadaljnjem tekmovanju na SP, toda škandalozna "dogovorjena" tekma med Zahodno Nemčijo in Avstrijo jih je neupravičeno izločila iz prvenstva. Puščavski lisjaki so navdušili širni nogometni svet in tudi na zadnji tekmi premagali Čile (3:2), toda omenjena "kuhinja" je v nič spremenila tudi njihovo zmago nad Nemčijo. Alžirija se je uvrstila tudi na prvenstvo čez štiri leta v Mehiki, pretep z Egipčani po kvalifikacijski tekmi za SP 1990 pa je bil znanilec dvajsetletnega "eksodusa" s prvenstev, ki se letos končuje.

Foto: Žurnal24

Kvalifikacijska pot prvih slovenskih nasprotnikov ne bi mogla biti bolj barvita, končala pa se je s tremi infarktnimi tekmami proti Egiptu, ki si je v domačem Kairu zagotovil zmago (2:0) in izsilil dodatno tekmo, saj sta bili ekipi poravnani po točkah in vseh ostalih kriterijih. Sudan je bil izbran za prireditelja tekme na nevtralnem terenu, kjer je Anthar Yahia zabil odločilni zadetek v prvem polčasu in lisjake poslal na zasluženo pot na jug. Faraoni so jim nato z obrestmi vrnili na Afriškem pokalu narodov, kjer so jih izločili v polfinalu (0:4) in kasneje postali prvaki, Alžircem pa so popolnoma popustili živci in tekmo so končali s kar tremi izključenimi nogometaši.

Dobra vest za Slovence je kazen enemu prvih igralcev alžirske reprezentance Nadirju Belhadju, ki bo zaradi omenjenega kartona izpustil otvoritveno tekmo s Slovenijo. Izvrstni levi bočni branilec Portsmoutha je poleg Yahie in Karima Zianija prvi zvezdnik moštva s severa Afrike. Koliko živcev bodo lisjaki prihranili za SP?

Pogled v preteklost:

Nastopi (na SP): 1982 (prvi krog), 1986 (prvi krog)

Statistika: 6 tekem, 2 zmagi, 1 remi, 3 porazi

Največji dosežek: prvi krog leta 1982 in 1986

Največ nastopov: Faouzi Mansouri (1982, 1986), Mahmoud Guendouz (1982, 1986), Rabah Madjer (1982, 1986) − 6 nastopov

Največ golov:
Salah Assad (1982) − 2 gola

Kvalifikacije (statistika): 13 tekem, 8 zmag, 2 remija, 3 porazi, gol razlika − 17:8

Največ nastopov: Karim Ziani, Lounes Gaouaoui (12)

Najboljši strelec: Antar Yahia, Karim Ziani (3)

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.