Prvi mož naših skokov o možni menjavi trenerja: "Največja napaka je bila ..."

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
Z vodjo slovenskih smučarskih skokov smo se po koncu sezone pogovarjali o zelo prijetnih ter tudi nekoliko manj prijetnih temah.
Oglej si celoten članek

"Težko bi rekel karkoli drugega, kot 'odlično'. Morda je bil lani ta rezultat v Planici še boljši, ampak nekaj rezerve je zagotovo potrebno pustiti še za prihodnje," je bil nad razpletom finala svetovnega pokala v smučarskih skokih v Planici zadovoljen vodja panoge slovenskih smučarskih skokov pri Smučarski zvezi Slovenije Gorazd Pogorelčnik, na katerega smo naleteli ob letalnici bratov Gorišek, kjer se je z dvojno slovensko zmago zaključila še ena sezona svetovnega pokala v smučarskih skokih.

"Cilji so bili že pred sezono postavljeni zelo visoko. A smo jih vseeno uspeli doseči ali celo preseči. Na prvem vrhuncu sezone, to je bila novoletna turneja, smo imeli spet po dolgem času tekmovalca na stopničkah za zmagovalce. Pri ženskah smo imeli tekmovalko, ki je ravno tako osvojila stopničke na silvestrski turneji. Tu je bilo še nekaj presežkov, več kot trideset stopničk skupaj v moški in ženski kategoriji. In pa seveda smo imeli zmagovalko raw air turneje ter tretjega skakalca oziroma skakalko svetovnega pokala. To so bili rezultati, ki smo si jih pred sezono svetovnega pokala lahko le želeli," je slovenske nastope v svetovnem pokalu ocenil prvi mož slovenskih smučarskih skokov.

Foto: Saša Despot Gorazd Pogorelčnik

A tekom sezone ni bilo ves čas lahko. "Če se dotaknemo predvsem ženskega dela, bi bila sezona zagotovo lahko še uspešnejša, če ne bi bilo teh težav s poškodbami. Ta primanjkljaj Urše Bogataj je bil kar velika luknja, še posebej na svetovnem prvenstvu v domači Planici. Res pa je, da v tistem trenutku tudi dekleta niso bila na takem nivoju, da bi posegla po teh rezultatih, ki smo si jih na začetku zadali. A kljub temu smo bili tudi na svetovnem prvenstvu na ženski ekipni tekmi zelo blizu medalje. Od medalje so nas ločili le slabi doskoki, pa čeprav smo bili po samih metrih celo na drugem mestu, smo ostali brez medalje. Tu pa bi rad poudaril, da ni bila težava s sodniki, temveč z našimi napakami oziroma slabi doskoki."

Medtem ko je imel ženski tabor največ zdravstvenih težav ravno sredi svetovnega prvenstva, pa so slednje napadle moški del ravno v obdbobju po koncu prvenstva. "Pri ženskem delu ekipe je z izjemo Urše zdravstvena situacija zdaj dobra, pri moškem delu pa je bilo po svetovnem prvenstvu kar nekaj viroz oziroma bolezni, ki sicer niso skakalce z izjemo Žige Jelarja oddaljile od tekmovališč, a je to zagotovo vplivalo na njihovo počutje in morda tudi rezultate."

Kljub slavju Vrhunski zaključek sezone, a Hrgota svari: "Vse vendarle ni tako idealno!"

Je pa odličen zaključek sezone odlična popotnica za prihodnjo sezono. "Zagotovo, a rezerve so še vedno prisotne. Že ta teden imamo zbor strokovnega sveta, kjer bomo analizirali sezono in ugotavljali, kaj lahko še naredimo. Ne vidim več toliko prostora za nadgraditev v A reprezentanci, vsaj kar se kadrovskega dela tiče. Mislim, da je ljudi tukaj dovolj, tudi pogoje imamo dobre in konkurenčne vsem ostalim reprezentančnim selekcijam na svetu. Je pa seveda prostor za napredek v selekcijah nižje, to pomeni B selekciji in sistemu DPNC, kjer bomo zagotovo nekatere stvari, ne mislim kadrovsko, nadgradili."

Foto: Saša Despot Gorazd Pogorelčnik

Pred slovenskimi smučarskimi skoki je tudi zelo svetla prihodnost, saj se zelo dobro dela z mladimi, ki iz sezone v sezono blestijo na mladinskih tekmovanjih. "To samo kaže, da imamo zelo močno zaledje tekmovalcev, tako mladink, kot mladincev. To je, kot vedno ponavljam, predpogoj, da lahko potem računaš, da bodo iz mladinske v člansko konkurenco tekmovalci prišli na takšnem nivoju, da bodo lahko nadomestili nosilce, ko bo to potrebno. Vemo, da smo letos imeli šest nosilcev, katerim so se nato občasno priključevali tisti, ki so skakali v celinskem pokalu. To so bili Rok Masle, Matija Vidic in pa Žak Mogel, ki so se nenazadnje izkazali s točkami svetovnega pokala ali celo uvrstitvijo v deseterico."

A na žalost so mnogi odlični in nadarjeni skakalci prezgodaj prisiljeni končati kariero, kot se je to letos zgodilo trojici Cene Prevc, Tilen Bartol, Bor Pavlovčič, od katere se je v preteklosti pričakovalo, da bo nekoč prevzela breme nosilcev slovenske reprezentance. "Meni je zaradi tega zelo žal. Sistem pri nas še ni urejen do te mere, da bi ti skakalci, ki pri 22., 23. letu zaključujejo kariero, kar je dosti prezgodaj po mojem mnenju, imeli urejen socialni status. To je v nacijah severno in zahodno od nas dosti bolje urejeno. Ko dosežejo določen kriterij, jih zaposlijo v javni upravi in takšne tekmovalce je potem bistveno lažje držati v nekem sistemu tudi do poznih dvajsetih let. Res pa je, da v smučarskih skokih tisti, ki nastopajo v celinskem pokalu oziroma nimajo nekih rezultatov v svetovnem pokalu, od tega ne morejo živeti. Pri 24 letih je težko pogledati staršem v oči in jih prositi, da ti dajo denar za gorivo."

Pogrešali te bomo! Slovo enega najbolj priljubljenih skakalcev: "Takrat me zamika, da si premislim"

Zadnji polet Slovo Slovenca, ki je poletel najdlje: "Enkrat se je moralo tudi to končati"

Sezona svetovnega pokala v smučarskih skokih se je sicer za oba slovenska tabora zaključila fantastično, saj so naši orli blesteli v domači Planici, Ema Klinec pa je pri ženskah osvojila Raw air turnejo in dokazala, da je najboljša letalka na svetu. A vseeno se zdi, da ekipni duh v obeh reprezentancah ni enak. Če fantje dihajo kot eno, vendarle obstaja občutek, da je med skakalkami in njihovim glavnim trenerjem Zoranom Zupančičem prišlo do določene zasičenosti in nezaupanja.

Foto: Saša Despot Nika Križnar, Zoran Zupančič

"Ja, dejstvo je, da so te tekmovalke in ta trenerska ekipa skupaj že nekaj časa. In včasih pride do tega, da se en drugega že malce zasitijo. Ker tukaj ne gre zgolj za zadnjih štirih, pet let, ko je Zoran delal s temi dekleti v reprezentanci. Gre za daljše obdobje, ko je bil njihov trener v srednji šoli v sistemu DPNC. Nato je nadaljeval to delo z istimi dekleti in morda je res prišlo do zasičenosti. Sam se bom takoj po tem vikendu tekem v Planici usedel z dekleti ter preveril kakšna je situacija z njihove strani. Dejstvo je, da smo se iz napak vsi skupaj nekaj naučili in verjamem, da bo določene stvari potrebno spremeniti. Morda ta trenutek niti ne v kadrovskem smislu, ali pač, če se bomo v prihodnjih tednih odločili, da je to neka nuja."

In kako trdo v sedlu je Zoran Zupančič? "Zoran Zupančič trenutno še vedno ima pogodbo s Smučarsko zvezo Slovenije, tako da tudi, če se ne bi izšlo, da bi funkcioniral še naprej na tem mestu, bi se ga prestrukturiralo v kakšno drugo selekcijo, da bi delal še naprej. Takšnega strokovnjaka je zagotovo škoda izgubiti, četudi ne bi bil več pri A selekciji."

Ganljivo To je storil Kubacki, ko je videl Anžetov poklon

"Z Zoranom sem se pogovoril, še naprej se vidi kot selektor slovenske reprezentance, zdaj, po takšni sezoni, je še toliko bolj motiviran za naprej. Moramo vedeti, da sezona ni bila slaba. Šlo je za izredno dobro sezono. Res pa je, da nam je nekaj punc nehalo, tu mislim Jernejo Brecl in Špelo Rogelj. Ta bazen tekmovalk, ki bi že zdaj bile sposobne vrhunskih rezultatov, še ni pripravljen. Imamo bazen z največ tekmovalkami na svetu v mlajših kategorijah, a to še niso zrele tekmovalke. Potrebovale bodo še dve, tri leta, z izjemo Nike Prevc, ki je že letos stopila na stopničke za zmagovalke. S to tehniko in pristopom lahko že zdaj vsako tekmo kandidira za najvišja mesta, deseterico. Ostale mlajše tekmovalke pa se bodo počasi priključevale. Težave ta trenutek so zgolj na članski ravni, kjer imamo samo štiri, pet tekmovalk. Vse ostalo bo treba bazirati in graditi od spodaj ter paziti, da ne bomo s temi puncami prehitevali."

Foto: Saša Despot Gorazd Pogorelčnik

Usodo glavnega trenerja za prihajajočo sezono bo tako odločil predvsem pogovor s tekmovalkami, ki se bodo izjasnile, če še zaupajo svojemu glavnemu trenerju. "Z Zoranom sva že veliko govorila o dogajanju skozi celotno sezono, tudi kje je on sam videl napake. Moje mnenje je, da je največja napaka ta, da smo želeli za vsako ceno ponoviti rezultate iz lanske sezone. Ko pa pride do takšnega pritiska, tako na strani strokovne ekipe, kot tekmovalk, je zelo težko funkcionirati. Še posebej v takšnem športu, kot so smučarski skoki, ki je izrazito tehnični šport in potrebuješ sproščenost za neke optimalne rezultate. Tudi če karkoli spremenimo ta trenutek, lahko prideta zlati trener in zlati program, a če ni zaupanja, nima smisla. Ker je zaupanje v vsakem primeru predpogoj. Je pa dejstvo, da tudi če gremo z Zoranom naprej, da si bo zaupanje potrebno na novo zgraditi."

In kdo bo na koncu odločal o usodi glavnega trenerja? "Tukaj se skupaj usede strokovni svet. Govorimo o ožjem strokovnem svetu. Potem se kasneje zadeva potrdi na organih panoge. Odgovora verjetno še ne bomo imeli v tem tednu, bi pa zagotovo želel imeti do sredine aprila vse ekipe sestavljene in postavljene, saj gredo nekateri na dopust. Po prvomajskih praznikih pa se začnejo tisti že zelo resni treningi in takrat morajo biti stvari postavljene, saj ne smemo zamuditi niti dneva treningov," je zaključil prvi mož slovenskih smučarskih skokov.

Globok poklon Hrgota: "Ne zavedamo se še, koga smo izgubili" Ob bok velikanom Lanišek: "Zdaj sem dojel, da vse le ni tako velik bavbav" "To je čudež" Kubacki v prvem intervjuju razkril ženino zdravstveno stanje To je bil razlog! Timi Zajc ima en mesec prosto, v ta sanjski kraj bo šel na dopust Foto Kar je Lanišek na podelitvi naredil za Kubackega, seže v srce!

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.