"Predlagatelji zakona niso imeli argumentov"

Foto: Profimedia Radenko Mijatović
Po padcu novele zakona o igrah na srečo se je oglasil tudi prvi mož Nogometne zveze Slovenije (NZS).
Oglej si celoten članek

Potem ko v četrtek DZ ni izglasoval novele zakona o igrah na srečo, s katero so na pobudo poslanca Branka Zormana želeli sprostiti trg športnih stav, se je na razplet glasovanja odzval tudi predsednik Nogometne zveze Slovenije Radenko Mijatović, ki meni, da predlog verjetno ni imel dobre podlage oziroma argumentov.

Novela padla Poslanci (spet) niso uslišali športnikov

"Kar se tiče samega predloga, so to stvari, o katerih se je treba pogovarjati, kako in na kakšen način jih zapeljati. Mislim, da predlagatelji zakona glede na kratek čas - lahko rečem, da je bila zadeva pripravljena na vrat na nos in se je poskušalo z nekim hitrim načinom spreminjati stvari - verjetno niso imeli najboljše podlage oziroma argumentov," je povedal Mijatović

Mijatović pa ocenjuje, da bo o vprašanju regulacije športnih stav še treba govoriti. "Stvar pa je in bo odprta tudi v prihodnje. Glede na to, da je kar nekaj poslancev bilo za in veliko proti, pomeni, da zadeva še ni tako dobro interpretirana, da bi bila sprejeta tako hitro," je povedal Mijatović.

"Predvsem je treba zelo natančno in realno argumentirati, ali bo res slovenski šport dobil kaj več. Ugibanja ali predvidevanja brez nekih realnih osnov me ne prepričajo. To pa so stvari, ki se ne bodo končale le s tem glasovanjem, ampak bodo šle po svoji, normalni poti naprej," je še povedal Mijatović.

V Sloveniji športne stave zakonito prireja le Športna loterija, v kateri ima svoj delež tudi Nogometna zveza Slovenije. Ob njej so večji delničarji tudi Smučarska zveza Slovenije, Olimpijski komite Slovenije, Pošta Slovenije in Loterija Slovenije.

Kot je dejal Zorman, po padcu omenjenega zakona zdaj že nekdanji poslanec stranke SMC, je bil predlog novele namenjen slovenskemu športu, invalidom in humanitarcem. Ker bi tudi tuji ponudniki plačevali koncesijske dajatve, bi dobil tudi proračun. S predlogom je želel zaščititi slovenske igralce, ki stavijo pri tujih prirediteljih in ne uživajo zaščite, ki jo z nadzorom zagotavljajo slovenski organi.

Vlada je predlogu zakona nasprotovala, saj je ocenila, da predlog prinaša partikularne rešitve zgolj na področju stav, medtem ko Slovenija potrebuje celovite nove rešitve, ki bi temeljile na predhodno izvedenih analizah, ki so potrebne tudi zaradi uskladitve z evropsko zakonodajo.

"Predvsem je treba zelo natančno in realno argumentirati, ali bo res slovenski šport dobil kaj več. Ugibanja ali predvidevanja brez nekih realnih osnov me ne prepričajo."

Radenko Mijatović

V državnem svetu sprejet veto na novelo zakona je predlagala skupina svetnikov s prvopodpisanim Borisom Šuštaršičem. Ta je ocenila, da spremenjena ureditev na področju športnih stav ne bo prinesla napovedanih učinkov, temveč bo poslabšala stanje na sicer urejenem področju iger na srečo.

Podobna stališča je zagovarjala tudi Športna loterija. Medtem so predlog novele v torek podprli v nogometnem klubu Domžale in Olimpija, Hokejski zvezi Slovenije, Košarkarski zvezi Slovenije, Sindikatu športnikov Slovenije in davčni strokovnjak Ivan Simič.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.