Japonci bodo naredili vse, da pokažejo svoje sposobnosti na tem področju, kar so nakazali že s predstavitvijo ob koncu lanskih iger v Riu. Prizadevajo pa si, da bi bili tudi ekološki, zato so prireditelji iger prebivalce te države pozvali, naj jim podarijo stare telefone.
Pa ne gre za to, da bi iz starega skušali narediti novo in boljše. Japonci bodo odslužene telefone razdrli in iz njih pobrali drage kovine, te pa uporabili za izdelavo medalj na olimpijskih in paraolimpijskih igrah.
Ker bodo medalj naredili veliko, več kot 5000, zlata, srebra in brona pa je v posameznih tehničnih izdelkih malo, bodo potrebovali kar precej starih tehničnih aparatov. Ne bodo zbirali le starih mobilnih in pametnih telefonov, pač pa tudi odslužene video kamere, prenosnike in videoigrice ter igralne konzole.
Po vsej Japonski bodo aprila namestili posebne zbiralnike za stare tehnične naprave, označene z olimpijskimi simboli Tokia 2020, pri zbiranju bodo pomagali tudi v prodajalnah največjega japonskega operaterja mobilne telefonije, ki ima več kot 2000 poslovalnic.
Zamisel ni nova
Zamisel o recikliranju materialov za medalje sicer ni povsem nova, že Brazilci so v Riu 2016 30 odstotkov materialov za svoje kolajne dobili iz predelanih surovin. Nekaj pa je k temu verjetno prispevala tudi pospešena varčevalna formula; Japonci so ugotovili, da gredo stroški njihovih iger v nebo in skušajo zdaj varčevati na vsakem koraku.
Lanske ocene, da bodo igrale stale kar 30 milijard dolarjev, so zdaj v novih načrtih sicer obtesali na 17 milijard, kar pa je še vedno 2,5-krat več od predvidenih stroškov, kot so jih predstavili ob kandidaturi.