Pot olimpijske bakle, s katero bodo prižgali olimpijski ogenj ob začetku zimskih olimpijskih iger februarja 2010 v Vancouvru, je zašla najdlje na sever doslej v zgodovini olimpizma. Dvajset tekačev, ki so si nadeli ime Ledeni izbranci (The Frozen Chosen), so z baklo pritekli do postojanke Alert, oddaljene 800 km od severnega tečaja.
Da ne bi ugasnila v neprijaznih polarnih razmerah, ko je v nedeljo ponoči termometer pokazal 28 stopinj pod ničlo, je plamenica narejena iz takšnih materialov, ki naj se ne bi vdali niti najhujšemu mrazu. Po zagotovilih naj bi bila bakla oziroma olimpijski ogenj varna tudi do 50 stopinj pod ničlo.
Tako daleč na sever olimpijska plamenica še ni prišla. Preden bo 12. februarja prižgan olimpijski ogenj na osrednjem prizorišču zimskih olimpijskih iger v največjem mestu kanadske province Britanska Kolumbija, bo tokrat bakla prepotovala 45.000 km in se preizkusila v vseh vremenskih razmerah v Kanadi, saj bo potovala po vodi, zemlji (ledu) in zraku.
Tekači so plamenico nosili po zmrznjeni tundri največjega in najmanj poseljenega kanadskega zveznega teritorija Nunavut, ko je z njo George Stewart v nedeljo zvečer osvetlil arktično nebo nad severno skupnostjo Alert, najsevernejšim stalnim naseljem, ki se nahaja 800 kilometrov od severnega tečaja. Kanadska vlada je Alert ustanovila leta 1950 kot vojaško in meteorološko postojanko. Po podatkih iz leta 2006 živi v Alertu pet stalnih prebivalcev, najbližje mesto je Iqaluit, oddaljeno 2092 km.