Tako visoki so bili stroški odpovedane Planice

Foto: Anže Petkovšek
Foto: Anže Petkovšek
Šport je ena izmed panog, ki je najbolj prizadeta zaradi pandemije koronavirusne bolezni. Predsednik Smučarske zveze Slovenije Enzo Smrekar je danes stroške, povezane z odpovedanim svetovnim prvenstvom v poletih v Planici, ocenil na 1,1 milijona evrov.
Oglej si celoten članek

Bili bi naivni, če bi mislili, da epidemija ne bo pustila velikih posledic za celoten šport, je na današnji spletni okrogli mizi v organizaciji Zavoda za športno pravo Sport Lex dejal prvi mož krovne nacionalne smučarske organizacije.

Zato bodo vse športne organizacije, klubi, društva, športniki morali iskati alternativne rešitve ter optimizirati svoje delovanje, je prepričan Enzo Smrekar.

Foto: Mediaspeed.net Enzo Smrekar

Zaradi epidemije sta bila odpovedana dva odmevna mednarodna športna dogodka v Sloveniji - svetovno prvenstvo v poletih v Planici in svetovni pokal alpskih smučarjev v Kranjski Gori. Organizatorji pokala Vitranc ocenjujejo, da stroški odpovedanega tekmovanja znašajo od 600 do 700 tisoč evrov, je omenil Smrekar.

Kot predstavnica vrhunskih športnikov je na videokonferenci sodelovala tudi dvakratna smukaška svetovna prvakinja Ilka Štuhec, ki je v imenu športnikov pozdravila ukrepe države za pomoč športu: "Vsi športniki smo skupaj v tem in imamo podobne težave."

"Želela bi si, če bi se, ko se ustvarja politika, povprašalo za mnenje vrhunske športnike, kaj bi bilo najboljše za nas in za državo," je dejala.

Foto: Profimedia Ilka Štuhec

Sama bi si sicer želela bolj stimulativno davčno okolje. "Šport ni samo šport, je tudi naše delo. Nimamo možnosti, da bi trenirali in tekmovali do upokojitve, ampak imamo na razpolago zgolj nekaj let."

V javnosti se ustvarja vtis, meni Štuhčeva, da vrhunski športniki "služijo milijone". "Zaslužimo nekaj denarja, ampak veliko tega, kar sem zaslužila, sem vrnila nazaj državi in vložila v sebe."

"Pošteno me je strah, da bo imela moja ekipa vsaj polovico sredstev manj na razpolago, to je neugodno za vse. Čaka nas še ogromno dela, a smo navajeni in verjamem, da bomo tudi v prihodnje še naprej počeli to, v čemer smo dobri, širili dobro ime naše države in navduševali z dobrimi rezultati," je dejala Štuhčeva.

Foto: Profimedia Ilka Štuhec

Smrekar je prepričan, da ni treba izumljati novih stvari, ampak pogledati in upoštevati dobro prakso Avstrije, Italije in Nemčije kot dobre rešitve za spodbudo športu tudi v Sloveniji.

Olimpijski komite Slovenije (OKS) je na vlado že naslovil predloge za pomoč športu zaradi epidemije covida-19. Blaž Perko, generalni sekretar OKS, je na podlagi ankete, ki so jo izpeljali pred tremi tedni, prišel do ugotovitve, da bodo športne organizacije zaradi pandemije utrpele vsaj 26 milijonov evrov neposredne škode.

"Vsi so izpostavili, da bodo imeli likvidnostne težave, manjše lokalne organizacije pa težave s pokrivanjem stroškov dela in najemnin. Poletna športna sezona bo dejansko mrtva in ne bodo mogli nadoknaditi izgub, do katerih je prišlo," je prepričan Perko.

Med ukrepi, s katerimi bi pomagali športu, je Perko omenil odlog kreditov in znižanje davčnega bremena. Glede stroškov, ki so nastali z odpovedjo prireditev, pa bi bilo dobro, če bi država namenila športu interventno pomoč oziroma vzpostavila interventni sklad. Ob tem je omenil, da je Avstrija za začetek namenila športu 100 milijonov evrov. "Pri nas se o športu na glas s strani vlade še ni govorilo," je dejal.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 10:30 15. April 2020.

    Ali so v ta strošek računani tudi honorarji za komentatorja Stareta in sv. Gabrijela Grosa ?

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.