Večina nemških nogometašev je med predvajanjem himne na zelenici stala v tišini, v nasprotju z italijansko izbrano vrsto, katere nogometaši so svojo himno prepevali. "Primerno je, da nogometaši ob državni himni pojejo. Igrajo za nemško državno reprezentanco in ne zase," je za Bild povedal Volker Bouffier. Bavarski premier Joachim Herrmann je ob tej priložnost dodal: "Nemška državna himna je namenjena mednarodnim obračunom in državni reprezentanci. Kdor noče peti, naj ostane v svojem lokalnem klubu."
V Nemčiji posamezne federalne enote same odločajo, ali bo šolski sistem otroke učil petja državne himne ali ne. Na Bavarskem je učenje himne obvezno, medtem ko je v Berlinu odločitev prepuščena posameznemu učitelju. Zaradi nacističnega režima je vprašanje patriotizma v Nemčiji še vedno predmet perečih razprav, svoje pa je dodala tudi delitev države na kapitalistični zahod in komunistični vzhod. "Zaradi diktatorjev, ko so omadeževali nemške simbole in patriotizem, ima veliko ljudi še vedno težave z državno himno," je povedal zgodovinar Paul Nolte.
Skladbo je leta 1797 napisal Joseph Hayden, besedilo pa je leta 1841 prispeval August Heinrich Hoffmanm von Fallersleben. Najbolj prepoznavne so besede povsem na začetku pesmi, ki pravijo "Deutschland, Deustchland über alles", kar v prevodu pomeni "Nemčija, Nemčija čez vse". Po padcu nacizma so začetek himne črtali.
Ne klobasej.
HIMNO JE POTREBNO PETI. Še dobro da danes otroci nimajo več težav s tem in niso tako v primežu jugovičev …
Dvomim, da se pri nas učijo otroci v šoli slovensko himno. Lokalni patriotizem ne bi bil v skladu s sloganom …