Hokejska zveza Slovenije se je projekta svetovnega prvenstva divizije I lotila z enim samim ciljem - reprezentanco takoj spraviti nazaj v elitno skupino, od koder je Slovenija izpadla lani na SP v Bratislavi. Podobno je bilo tudi v letih 2007 in 2010, ko je Ljubljana prav tako gostila drugoligaško konkurenco in se je Slovenija obakrat vrnila med najboljše. Tudi letos je bil cilj dosežen, kot nadgradnjo pa so v Sloveniji predstavili še novo hokejsko prizorišče: ljubljansko večnamensko dvorano Stožice, ki je po začetni zadržanosti gledalcev postala tudi navijaška ledena trdnjava Slovenije in z 10.500 navijači na tekmi z Avstrijo poskrbela za nov hokejski rekord po številu gledalcev.
A na prvem mestu je vendarle tekmovalni uspeh. Slovenija ga je dosegla že po treh tekmah in treh zmagah, potrdila z uspehom na četrti tekmi, na zadnji z Avstrijo pa je v prestižnem boju s severnimi sosedi zmagala še petič. Slovenija je tako SP končala brez poraza, s polnim izkupičkom 15 točk in se skupaj z Avstrijo uvrstila v elitno skupino. Ta ima od letos drugačen sistem tekmovanja, tako da bodo imeli risi naslednje leto najmanj sedem tekem.
Po novem namreč v elitni skupini ni več štirih predtekmovalnih skupin s po štirimi udeleženkami, temveč dve večji skupini s po osmimi. Ekipe bodo igrale po sistemu vsaka z vsako, najboljše štiri bodo šle v izločilne boje, zadnja iz vsake pa bo izpadla v divizijo I. Tako ni več skupine za obstanek, v kateri je na vseh dosedanjih šestih nastopih med elito nazadnje pristala Slovenija ter se dvakrat rešila izpada, štirikrat pa ne.
Kopitar: "Tesne zmage so bile prigarane"
"Mi smo bili skupaj 40 dni in v teh dneh smo se res dobro pripravili. Ni nam bilo težko drsati in se fizično spopasti s tekmeci in fantje so pokazali, da so 'ta pravi'. To sta reprezentanci, ki se borita za obstanek v skupini A. Mi bomo seveda to skušali čim bolj nadgraditi in naslednje leto to uresničiti. Na celotnem turnirju je bila izenačenost velika, zmagovali smo za gol, a se je izkazalo, da je bil ta gol odločilen. Jaz sem zadovoljen tudi s tesnimi zmagami, ker so bile prigarane," je selektor Matjaž Kopitar ocenil celotno SP.
Slovenija je SP začela nekoliko zadržano. Na prvih dveh tekmah z Veliko Britanijo in Japonsko še ni pokazala najboljše forme, vseeno pa je obe tekmi dobila in postavila temelj za uspeh. Ključna je bila tekma z Madžarsko, ki so jo Slovenci dobili z najvišjo razliko na SP (4:1), nekaj posebnega pa je bil dvoboj z Ukrajino. Slovenci so bili namreč zaradi razpleta tekme med Madžarsko in Avstrijo že pred njo uvrščeni na SP elitne skupine, kar se je tudi poznalo, saj so tekmeci igrali veliko bolje. A le do polovice, potem so se domači hokejisti zbrali, naredili preobrat in dosegli še eno zmago.
Posladek pa je bila nato tekma z Avstrijo, v kateri ni manjkalo dobrega hokeja, lepih akcij, dobrih obramb obeh vratarjev, nazadnje pa so gostitelji postavili še piko na i ter dosegli sladko zmago proti večnim tekmecem z druge strani Karavank. SP so tako končali z zlatimi kolajnami okrog vratov in dobrim občutkom, da lahko naslednje leto naredijo še več.
Neizpolnjena želja: olimpijske igre
"Na začetku smo si mogoče preveč želeli, da bi pokazali več. A šlo nam je čedalje bolje in mislim, da je izkupiček: pet tekem, pet zmag, odličen. Vsako tekmo si želiš zmagati, naredili pa bomo vse, da ostanemo v skupini A," je tekmovanje ocenil Andrej Hebar. Branilec Andrej Tavželj pa nekoliko bolj zadržan začetek pripisuje manj tekmam v pripravah: "Celotna reprezentanca skupaj ni odigrala veliko pripravljalnih tekem, sploh pa ne na takšni ravni, kot je bila tukaj. Bolj ko je šlo prvenstvo h koncu, bolj smo se ujeli, več je bilo kemije med igralci. Če bi igrali še en teden, bi naredili še korak naprej. Smo zelo zadovoljni."
Kopitar pa je že zdaj postavil temelje za nadaljnje delo. Julija bo pripravil prvi pripravljalni tabor za mlade igralce, že maja bo skupaj s strokovnim štabom na zasedanju IIHF na Švedskem iskal močne tekmece za pripravljalne tekme, konec leta Slovence čakajo kvalifikacije za do zdaj še neizpolnjeno željo slovenskega hokeja - olimpijski nastop. In če bo naslednje leto slovenska izbrana vrsta še močnejša za tokrat poškodovana Jana Urbasa in Eda Terglava ter morda še s katerim od obeh adutov iz lige NHL, morda ne bo neuresničljiva niti tiha želja Slovencev v družbi 16 najboljših na svetu. "Mogoče pa bi bil že čas, da bi naredili kakšno presenečenje," je ob koncu ljubljanskega prvenstva dejal Hebar.
Nisem prepričan , da je tu postavljen rekord po številu gledalcev hokejske tekme v SLO. Mi stari se dobro spomnimo …