Laboratorij v Kölnu odkril 266 starih grešnikov

Foto: EPA
Foto: EPA
Protidopinški laboratorij v nemškem Kölnu je ob vnovičnem pregledu starih dopinških testov z uporabo najnovejših tehnologij odkril kar 266 na doping pozitivnih primerov, ki so potrdili zlorabo v športu prepovedanih anaboličnih steroidov.
Oglej si celoten članek

Omenjeni primeri bi sicer ostali neopaženi. Protidopinški preiskovalci namreč lahko z najnovejšimi postopki testiranja zelo učinkovito zabeležijo prisotnost prepovedane snovi za povečanje mišične mase in vzdržljivosti stanozolola.

Gre za hormon steroid, ki so ga našli v urinskem vzorcu ameriškega atleta Bena Johnsona, padlega olimpijskega zmagovalca v teku na 100 m leta 1988 v Seulu. Prav tako so novodobni preiskovalci uspešnejši tudi pri iskanju sledi snovi z imenom oral-turinabol, ki so ga na veliko uporabljali za železno zaveso v nekdanji Nemški demokratični republiki.

S prejšnjimi metodami jih nikoli ne bi odkrili

"Trenutno razpolagamo z zelo zanesljivo metodo, s katero lahko ob pregledu vzorcev za nazaj odkrivamo dopinške kršitelje. Nov program preiskav smo začeli novembra lani in v enem letu se lahko pohvalimo s 182 dopinškimi primeri pozitivnimi na snov stanozolol in 84 primeri pozitivnimi na oral-turinabol, ki jih s prejšnjimi metodami nikoli ne bi odkrili. Zdaj lahko še enkrat, če se zveze tako odločijo, testiramo prav vse vzorce in uspešno iščemo metabolite, ki nastanejo pri presnovi omenjenih snovi. Gre za metodo, ki so jo prvič uporabili v moskovskem laboratoriju, ter s katero lahko zaznamo presnovke steroidov v zelo majhnih količinah, pol leta po tistem, ko je športnik prenehal z uporabo steroida," je v svojem nastopu na konferenci na sedežu Mednarodne nogometne zveze (Fifa) v Zürichu dejal Hans Geyer, znanstvenik in glavni kemik v omenjenem nemškem laboratoriju.

"Začeli smo ponovno preiskavo vzorcev, ki so jih odvzeli od leta 2009 do 2011 in že smo naleteli na pozitivne primere. Nismo pričakovali, da jih bo tako veliko," je še dejal Geyer. Čeprav ni znano, za katere primere gre, je nedavno Mednarodni olimpijski komite (Mok) omenil, da se je odločil zaprositi za vnovičen pregled vzorcev, odvzetih med zimskimi olimpijskimi igrami leta 2006 v Torinu, preden se naslednje leto izteče osemletno obdobje, ko je še dovoljeno pregledovati vzorce za nazaj. Med odkritimi pozitivnimi primeri so atleti, dvigalci uteži in rokoborci.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.