Krovna organizacija slovenskega športa ima novega predsednika

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Franjo Bobinac je novi predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije.
Oglej si celoten članek

Dialog, sodelovanje in skupno iskanje rešitev za ustvarjanje boljših pogojev za delovanje slovenskega športa na vseh ravneh so glavne usmeritve znanega gospodarstvenika in dolgoletnega predsednika Rokometne zveze Slovenije (RZS) Franja Bobinca, ki je na današnji skupščini postal predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS).

Kandidaturo 64-letnega Bobinca na volitvah OKS je podprlo več športnih zvez, njegovi najbolj zvesti in izpostavljeni podporniki pa so predsednika smučarske Enzo Smrekar in odbojkarske zveze Metod Ropret ter predsednica konjeniške zveze Polona Rifelj.

Danes je po glasovanju na volilni skupščini Bobinac v drugem krogu s skoraj 54 odstotki glasov premagal Tomaža Barado, že v prvem krogu je izpadel Janez Sodržnik.

Bobinac, ki je tudi častni konzul Monaka v Sloveniji, je eden najbolj izpostavljenih slovenskih poslovnežev v zadnjih dveh desetletjih. Med letoma 2003 in 2019 je bil predsednik uprave velenjskega Gorenja, po kitajskem prevzemu velikana bele tehnike iz Šaleške doline leta 2019 pa je zasedel mesto podpredsednika za globalni marketing pri podjetju Hisense International.

Za svoje delo je prejel nagrado Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) za posebne gospodarske dosežke, dvakrat je bil razglašen tudi za najbolj uglednega managerja v državi po izboru agencije Kline & Partner.

Kariero v svetu športa je v Celju rojeni Bobinac gradil postopoma. Najprej kot predsednik rokometnega kluba Gorenje Velenje, med letoma 2008 in 2022 pa je bil predsednik domače rokometne zveze.

Foto: Profimedia Veselin Vujović Franjo Bobinac

Na oktobrski seji predsedstva RZS je sporočil, da se bo po koncu mandata poslovil od tega položaja, pred dnevi je na skupščini zveze dobil naslednika, Bora Rozmana.

Od leta 2018 je član izvršnega odbora OKS, kjer je bil med letoma 2014 in 2018 tudi predsednik odbora za marketing, od lani pa je tudi član izvršnega odbora pri Evropski rokometni zvezi (EHF).

Med njegovim predsedovanjem na čelu RZS, ki se je uradno končalo 29. oktobra, je slovenski rokomet doživel nekaj blestečih trenutkov v mednarodni areni. Med najbolj svetle sodi gotovo leta 2017, ko je moška reprezentanca v Franciji s tretjim mestom osvojila sploh prvo slovensko kolajno v ekipnih igrah z žogo na svetovnih prvenstvih.

V tem času se je podvojil proračun RZS, ki skoraj dve tretjini sredstev pridobiva na račun tržnega delovanja. Ob koncu njegovega skoraj desetletje in pol dolgega mandata na čelu RZS je bil tudi eden največjih dogodkov v zgodovini slovenskega športa - Slovenija je prvo žensko evropsko prvenstvo v treh državah med 4. in 20. novembrom organizirala skupaj s Črno goro in Severno Makedonijo.

Prepričan je o pozitivnih učinkih boljšega sodelovanja med športom, gospodarstvom in politiko, zavzel se bo za večjo prepoznavnost slovenskega športa v mednarodnih organizacijah in vključitev slovenskih športnikov v delovanje teh zvez. Bobinac se je v svoji kandidaturi za prvega moža slovenskega olimpijskega gibanja zavzel za podvojitev javnih sredstev za šport na 52 milijonov evrov letno.

Napovedal je še ustanovitev solidarnostnega sklada za manjše zveze, ki v sedanjih razmerah bolj ali manj životarijo, promocijo gibanja in zdravega načina življenja ter več športnih dejavnosti v šolah.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 15:56 16. December 2022.

    Kako pričakovano in preračunljivo. Nas lahko doleti še kaj hujšega kot, imeti Bobinca na vseh možnih položajih. Človek je, enostavno …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.