Kranjska Gora bo gostila tako Vitranc kot Zlato lisico

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
Obeta se sila pestra in tekmovalno bogata sezona svetovnega pokala v alpskem smučanju.
Oglej si celoten članek

Na mizi predsedstva Mednarodne smučarske zveze (Fis) je predlog tekmovalnega koledarja za sezono 2022/23 s skupno 40 tekmami svetovnega pokala za ženske in 42 tekmami za moške. Kranjska Gora bo gostila moški in ženski tekmi.

Kranjska Gora bo ženski tekmi za Zlato lisico gostila 7. in 8. januarja, medtem ko bo pokal Vitranc po predlogu tekmi alpskih smučarjev gostil 11. in 12. marca.

Vrhunec bo svetovno prvenstvo v Courchevel/Meribelu od 6. do 19. februarja. Na programu bo 13 tekem v 14 dneh z uvodnim tednom s tekmami v hitrih disciplinah enako kot lani v Cortini d'Ampezzo.

Program francoskega svetovnega prvenstva vključuje dve različni prizorišči, Meribel bo gostil ženske tekme, Courchevel pa bo prizorišče moškega tekmovanja.

Sölden v Avstriji bo tudi letos predstavljal tekmovalni uvod v 57. sezono svetovnega pokala 2022/23 in bo 22. in 23. oktobra gostil tako ženski kot moški veleslalom na ledeniku Rettenbach.

Ena od večjih novosti prihajajoče sezone bodo tekme na novih slikovitih prizoriščih pod Matterhornom, na območju Zermatta v Švici in Cervinie v Italiji, kjer bodo pripravili tekmovalni uvod v sezono hitrih disciplin, smuka in superveleslaloma.

Karavana alpskih smučarjev bo glede na najnovejši predlog sezono hitrih disciplin odprla s tekmama v Zermattu v soboto in nedeljo, 29. in 30. oktobra, čemur bo sledila ženska turneja 5. in 6. novembra v Cervinii.

Severnoameriška turneja bo prišla na vrsto kasneje in bo za razliko od prejšnjih let daljša. Poleg tradicionalnih tekmovanj v Lake Louise v Kanadi, Beaver Creeku in Killingtonu v ZDA se bo svetovni pokal vrnil v Palisades Tahoe (ZDA) in Aspen (ZDA) z moškimi tekmami po februarskem svetovnem prvenstvu.

Prvič po 20 letih se bo svetovni pokal za ženske ustavil v Kvitfjellu na Norveškem s tekmami v hitrih disciplinah, s katerimi se bo, skupaj s tekmami v Areju na Švedskem, po svetovnem prvenstvu sklenila skandinavska turneja. Kot zadnja postaja sezone bo finale svetovnega pokala v Soldeuu v Andori od 13. do 19. marca.

V okviru podkomisije za alpsko smučanje pri Fisu je bila že lani ustanovljena posebna delovna skupina za razvoj novih konceptov in pobud z namenom, da bi alpsko smučanje postalo privlačnejše.

Priporočila, ki jih je pripravila delovna skupina, se osredotočajo na nekaj glavnih idej, kot so več nočnih tekmovanj med tednom, ponovni pregled formata alpske kombinacije, upoštevanje koledarskega časovnega razporeda svetovnega prvenstva v korist zadnjega dela programa svetovnega pokala, spodbujanje celinskega pokala in tekme v dvoranah oziroma pokritih snežnih stadionih poleti za podaljšanje sezone.

Obetajo se tudi spremembe vrstnega reda nastopajočih na startnih listah tekem v smuku in superveleslalomu. Deset najboljših bi tekmovalo na mestih od startne številke 6 do startne številke 15.

Pripravili so predlog, po katerem bi tekmovalcu, ki je odstopil v prvi vožnji paralelnih dvobojev pripisali časovni pribitek 75 stotink sekunde, in ne več pol sekundni pribitek.

Koledarje in vse druge predloge mora odobriti predsedstvo Fis, ki se bo sestalo ta teden po volilnem kongresu v Milanu, na katerem bo zdajšnji prvi mož svetovne smučarske federacije Johan Eliasch iskal zaupnico za polni štiriletni mandat predsednika.

Za mesto člana v predsedstvu se poteguje tudi Enzo Smrekar, predsednik Smučarske zveze Slovenije.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.