Glavna favoritinja za zlato tik pred Olimpijskimi z zlomom in poškodbo vezi

Foto: Epa
Foto: Epa
Smukaška kraljica še upa, da bo nastopila olimpijskih igrah v Pekingu.
Oglej si celoten članek

Trenutno najuspešnejša smukačica Italijanka Sofia Goggia si je ob grdem padcu na nedeljskem superveleslalomu za svetovni pokal v domači Cortini d'Ampezzo poškodovala levo koleno. Iz italijanske smučarske zveze so sporočili, da je Goggia utrpela "zvin kolena, majhen zlom mečnice ter poškodbo vezi".

Foto: Epa Sofia Goggia

Goggio je na kliniki La Madonnina v Milanu pregledala zdravniška komisija italijanske zveze, ki ji predseduje Andrea Panzeri. Pregled z magnetno resonanco obeh kolen je pri olimpijski prvakinji v smuku iz Pyeongchanga pokazal zvin levega kolena, delno poškodbo križne vezi, ki je bila operirana že leta 2013, manjši zlom mečnice in prizadetost mišice.

Kot so ob tem sporočili iz zveze, bo Goggia še danes začela proces rehabilitacije. Glede na to, da ji ne bo treba pod kirurški nož, 29-letna tekmovalka iz Bergama še vedno upa, da bo lahko 15. februarja branila naslov olimpijske prvakinje. "Žal mi je, to je postanek, ki v tako pomembnem trenutku sezone ni bil potreben," je sporočila Goggia: "Že v naslednjih urah bom začela fizioterapijo, da bom poskušala ubraniti olimpijski naslov v moji prvi disciplini, ki jo ljubim najbolj." Za zdaj še ni jasno, ali bo Goggia, ki so jo izbrali tudi za italijansko zastavonošo na odprtju iger v Pekingu 4. februarja, lahko nosila zastavo, oziroma kdaj se bo odpravila na Kitajsko.

Goggia je po zmagi na smuku nato na superveleslalomski progi Olympia delle Tofane tvegala nekoliko preveč in padla na enem izmed zavojev. Vodilna tekmovalka v smukaškem seštevku sezone je sicer v cilj prismučala samostojno in brez pomoči. Že takoj po padcu je tožila zaradi bolečin v kolenu, nadaljnje preiskave v milanski bolnišnici pa so potrdile prvotne sume.

Elena Curtoni, ki je prvič osvojila superveleslalom, je v izjavi za italijansko radiotelevizijo RAI spregovorila tudi o padcu reprezentančnega kolegice: "Šla sem naravnost k njej. Zame je grenak dan. Zelo sem vesela tega, kar mi je uspelo, zadovoljna sem z razpletom tekme, žal pa mi je za Sofio, in upam, da ni nič resnega."

 

Jansrud v norveški ekipi za olimpijske igre

Dosti lepše novice pa prihajajo iz norveškega tabora. Nosilec petih olimpijskih odličij Kjetil Jansrud bo namreč del norveške ekipe alpskih smučarjev, ki bodo nastopili na zimskih olimpijskih igrah prihodnji mesec v Yanqingu na Kitajskem. Šestintridesetletni Jansrud je decembra utrpel poškodbo kolenskih vezi po padcu v Beaver Creeku, a bi lahko bil nazaj že prihodnji mesec na najpomembnejšem tekmovanju.

Norveška smučarska zveza je v olimpijsko ekipo vključila vse svoje najboljše smučarje. Na Kitajsko bodo odpotovale Ragnhild Mowinckel, Mina Fürst Holtmann, Thea Stjernesund in Maria Tviberg ter Aleksander Aamodt Kilde, Adrian Smiseth Sejersted, Sebastian Johann Foss Solevaag, Henrik Kristoffersen, Timon Haugan, Lucas Braathen, Atle Lie Mcgrath, Rasmus Windingstad in najstarejši Jansrud. Najprej se je govorilo, da bo Jansrud na prisilnem počitku od šest do devet mesecev, a bo olimpijski prvak v superveleslalomu iz leta 2014 po zadnjih informacijah presenetljivo tekmoval v Yanqingu.

Jansrud je na družbenih omrežjih zapisal, da bo z veseljem zastopal Norveško na svojih petih olimpijskih igrah. Proces zdravljenja je nepričakovano dobro napredoval, operacija je bila preložena in majhno upanje za odhod na Kitajsko je bilo ves čas živo. "Križna vez se je zdela dovolj močna in osredotočili smo se na olimpijske igre." Zadnje priprave je opravil v Kvitfjellu.

Foto: Epa Kjetil Jansrud

Jansrud je v Pyeongchangu pred štirimi leti osvojil srebrno kolajno v smuku, takrat je za 12 stotink sekunde zaostal zgolj za Akslom Lund Svindalom, tekmovalno upokojenim rojakom. Superveleslalom pa je končal na tretjem mestu. V Sočiju je poleg superveleslalomskega zlata osvojil še smukaški bron, v Whistlerju leta 2010 pa je svoje prvo olimpijsko srebro osvojil na veleslalomski tekmi, ko je bil počasnejši zgolj od švicarskega asa Carla Janke.

Med še dejavnimi smučarji je Jansrud s 55 uvrstitvami na zmagovalni oder drugi najuspešnejši norveški smučar za Kristoffersenom, ki jih ima 67. S 23 uvrstitvami na najvišjo stopničko zmagovalnega odra v svetovnem pokalu je tretji najuspešnejši "viking", Kristoffersen je zbral 24 zmag. Pred njima je zgolj Svindal, ki je vpisal 36 zmag.

Na svetovnih prvenstvih je osvojil tri kolajne. Leta 2019 je v Areju osvojil naslov svetovnega prvaka v smuku, leta 2017 v St. Moritzu srebro v superveleslalomu in leta 2015 v Beaver Creeku srebro v alpski kombinaciji. V karieri je osvojil štiri male kristalne globuse v hitrih disciplinah, tri superveleslalomske in smukaškega. Dvakrat je v skupnem seštevku zaostal zgolj za Avstrijcem Marcelom Hirscherjem, in sicer v letih 2015 in 2017.

 

Namesto Hadalina v Peking Naraločnik

Olimpijski komite Slovenije (OKS) pa je danes potrdil dodatnega tekmovalca, ki bo Slovenijo predstavljal na zimskih olimpijskih igrah v Pekingu prihodnji mesec. Slovenski alpski smučar Štefan Hadalin je iz osebnih razlogov predčasno končal sezono. Namesto Hadalina je olimpijsko priložnost dobil 23-letni Nejc Naraločnik z Ljubnega ob Savinji.

V alpskem smučanju bo Slovenijo na povsem novih olimpijskih prizoriščih Xiaohaituo v okrožju Yanqing zastopalo pet smučarjev in sedem smučark. Edini slovenski predstavnik na Kitajskem v tehničnih disciplinah v moški konkurenci bo Žan Kranjec, ki bo tekmoval v slalomu in veleslalomu, v tej disciplini je bil pred štirimi leti v Pyeongchangu četrti. V smuku, superveleslalomu in alpski kombinaciji pa bodo tekmovali Boštjan Kline, Martin Čater, Naraločnik in Miha Hrobat.

Meta Hrovat, Ana Bucik in Andreja Slokar bodo nastopale v veleslalomu in slalomu, Tina Robnik se bo merila v veleslalomu, Neja Dvornik pa v slalomu. Dvakratna smukaška svetovna prvakinja Ilka Štuhec je prijavila svojo udeležbo v smuku, superveleslalomu in alpski kombinaciji. Enako Maruša Ferk Saioni.

Znana je tudi okvirna ekipa, ki bo barve Slovenije na olimpijskem turnirju na Kitajskem branila v mešani ekipni paralelni tekmi. Na seznamu za nastop so Kranjec, Hrobat ter Robnikova, Bucikova in Slokarjeva, ki je pred OI zmagala na v tej zimi edini individualni ženski paralelni tekmi v Lech/Zürsu.

Danes se je sicer uradno zaključil proces kvalifikacij športnikov na ZOI v Pekingu.

 

* Seznam:
alpsko smučanje:
- ženske: Meta Hrovat, Tina Robnik, Ana Bucik, Andreja Slokar, Neja Dvornik, Ilka Štuhec, Maruša Ferk Saioni
- moški: Žan Kranjec, Boštjan Kline, Martin Čater, Miha Hrobat, Nejc Naraločnik

biatlon:
- ženske: Živa Klemenčič, Polona Klemenčič
- moški: Jakov Fak, Miha Dovžan, Rok Tršan, Lovro Planko

deskanje na snegu:
- ženske: Urška Pribošič, Gloria Kotnik
- moški: Žan Košir, Tim Mastnak, Rok Marguč, Tit Štante

nordijska kombinacija:
- moški: Vid Vrhovnik

smučarski skoki:
- ženske: Ema Klinec, Nika Križnar, Urša Bogataj, Špela Rogelj
- moški: Peter Prevc, Timi Zajc, Lovro Kos, Anže Lanišek, Cene Prevc

smučarski tek:
- ženske: Anamarija Lampič, Eva Urevc, Anja Mandeljc, Anita Klemenčič, Neža Žerjav
- moški: Miha Šimenc, Vili Črv, Janez Lampič, Miha Ličef

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.