Fifa grozi z zaprtjem Ljudskega vrta

Foto: Žurnal24 Ivan Simič reprezentančne tekme (za zdaj) še gleda v Ljudskem vrtu. (Foto: Nino Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24

Your browser doesn’t support HTML5 video

Fifa bi Sloveniji utegnila prepovedati igranje v Ljudskem vrtu zaradi metanja bakel na tekmah s Slovaško in Poljsko. NZS je zato že plačala 24 tisoč švicarskih frankov. Rešitev je na vidiku.
Oglej si celoten članek

Kot je dejal predsednik Nogometne zveze Slovenije (NZS) Ivan Simič, bi se lahko zgodilo, da Slovenija reprezentančnih nogometnih tekem ne bi več igrala v Ljudskem vrtu. "Za tekmi s Slovaško in Poljsko smo plačali po 12 tisoč švicarskih frankov, Svetovna nogometna zveza (Fifa) pa je dejala, da bo naslednji ukrep zaprtje stadiona," je povedal Simič. Kamen spotike so predvsem bakle, ki so jih gledalci na omenjenih tekmah na igrišče zmetali kar nekaj. Na naše vprašanje, koliko bakel bi hipotetično povzročilo zaprtje, je predsednik NZS dejal: "Lahko se zgodi že po eni bakli." Kljub temu predsednik ostaja optimist in verjame, da prepovedi ne bo oziroma da se bodo navijači vedli primerno.

Za tekmi s Slovaško in Poljsko smo plačali po 12 tisoč švicarskih frankov, Svetovna nogometna zveza (Fifa) pa je dejala, da bo naslednji ukrep zaprtje stadiona.
Ivan Simič

Morda pa je NZS na dobri poti do rešitve ali vsaj omiljenja tega problema. Skupaj z Zvezo mariborskih športnih društev in enim izmed tamkajšnjih varnostnih podjetij je namreč krovna nogometna organizacija predstavila celovit videonadzor na nogometnih tekmah. Ta bo z 51 kamerami in tremi operaterji, ki bodo spremljali dogodke na stadionu, omogočal "pravočasno ukrepanje, zaznavo nevarnosti med posameznimi navijaškimi skupinami in tudi sankcioniranje kršiteljev", je dodal Marjan Pišek, član upravnega odbora podjetja, ki je pripravilo sistem.

Foto: Žurnal24

 

Pogovarjali smo se o tem, da bi bila kazen na primer za prehod ograje dve- ali triletna prepoved vstopa na tekme. Če bi se to zgodilo drugič, pa dosmrtna prepoved.
Ivan Simič

Omenjeni videonadzor bo prvič uporabljen na srečanju Slovenije in Rusije. Vključeval bo 51 kamer, zanj pa so napeljali 5200 metrov inštalacijskih in 700 metrov optičnih kablov. Podjetje, ki ga je pripravilo, je bilo izbrano na javnem razpisu, vrednost projekta pa je 155.915 evrov. Od starega sistema se razlikuje po tem, da kamere ponudijo lepšo sliko tudi po zumiranju, kar omogoča boljši in natančnejši pregled. Tudi ko oseba (ali predmet, dogodek …) izgine iz kadra kamere, jo je mogoče še vedno spremljati z vrtljivo kamero. Videonadzor je združljiv tudi s požarnim in vlomnim sistemom, kar operaterjem omogoča zares hitro ukrepanje.

Kamere so osnova, da v prihodnje ob zakonski ureditvi povzročiteljem nereda preprečimo vstop na stadion.
Marjan Pišek

Sankcioniranje kršiteljev je zadeva, ki je trenutno slovenska zakonodaja še ne omogoča. Z novim sistemom bodo navijači, ki povzročajo škodo, ugotovljeni, kaznovati pa jih ne bo mogoče. NZS je nekaj podlag za tovrstni zakon že pripravila, saj je prevedla določbe angleških in nizozemskih zakonov, po mnenju Ivana Simiča pa je najbolj primerna kazen za navijaške "prestopnike“ prepoved vstopa na stadion. "Pogovarjali smo se o tem, da bi bila kazen na primer za prehod ograje dve- ali triletna prepoved vstopa na tekme. Če bi se to zgodilo drugič, pa dosmrtna prepoved," je povedal Simič, Pišek pa je zaključil: "Kamere so osnova, da v prihodnje ob zakonski ureditvi povzročiteljem nereda preprečimo vstop na stadion."

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.