Predstave Tadeja Pogačarja na dirki po Franciji so prestrašile mnoge v kolesarski karavani, brez kakršnihkoli dokazov so se tako začela sumničenja in namigovanja o uporabi nedovoljenih poživil, branilec rumene majice pa se je zaradi tega že moral zagovarjati tudi na novinarski konferenci.
Poudaril je, da je vseskozi testiran, a to ne bo zadovoljilo skeptikov, saj so ljubitelji kolesarstva v preteklosti podobne odgovore poslušali tudi pri Lancu Armstrongu. Slednjemu, zlati kokoši tega športa, so sicer večkrat nepravilnosti spregledali tudi pri Mednarodni kolesarski zvezi.
Prav zaradi temne preteklosti v kolesarstvu nihče nikomur ne verjame, po vsaki odlični predstavi pa si bližje seznamu osumljenih. V teh dneh je tako na tapeti mladi slovenski šampion. Za mnenje o vsem skupaj je bil vprašan tudi nekdanji britanski poklicni kolesar Daniel Lloyd.
"Vsi so upravičeni do tega, da se sprašujejo. Še posebej tsti, ki smo ljubitelji tega športa, ki ga gledamo in smo bili tudi del njega. V preteklosti smo se navadili na predstave, ki so bile predobre, da bi bile resnične. In izkazalo se je, da so bile večinoma res predobre z razlogom. Na žalost to ni bilo ugotovljeno takoj, ampak so bili ljudje spoznani za krive šele čez vrsto let. Ta zgodovina bo s športom živela še zelo, zelo dolgo. Generacije kolesarjev bodo morale odgovarjati na vprašanja, ki so jih pustili tekmovalci pred njimi," je v Eurosportovi oddaji dejal Lloyd.
"Lahko se pogovarjamo, a ni dokazov, da bi goljufal. Vendar tudi v preteklosti ni bilo dokazov," je nadaljeval Lloyd, ki pa je nato stopil v bran Pogačarju: "Pogledamo pa lahko njegovo zgodovino v športu. Bil je izjemen od točke nič. Že kot mladinec je bil odličen, na dirkah po Sloveniji je osvojil peto in četrto mesto v boju z velikimi imeni, osvojil je Tour de l'Avenir."
"Že na svoji drugi profesionilni dirki je zmagal na dirki po Algavreju, ki sicer ne velja za veliko, a so imena na njej vseeno zelo dobra. Vse je premagal nekaj mesecev kasneje tudi v Kaliforniji, kot 19-letnik je bil tretji na Vuelti, ob tem je osvojil tri etapne zmage, belo majico... V naslednjem letu je bil znova izjemen in je s predstavo na kronometru na Planche des Belles Filles osvojil Tour," je Pogačarjeve uspehe še naštel Lloyd.
"Bil je konstanten. V prejšnjih letih smo videli, da so 'predobre' predstave prihajale na dirkah katere so posamezni kolesarji izbrali za svoj vrhunec sezone. Pred tem niso zmagovali. Pri Tadeju Pogačarju je drugače, je konstanten, vedno je pri vrhu. Njegovi dosežki ne nihajo. Je izjemen športnik. Se bomo pa še naprej spraševali, a po tem, kar sem videl, gre za izjemnega kolesarja. Je tudi še zelo mlad in seveda bo še napredoval," je zaključil Lloyd.
Mnogi poznavalci kolesarstva sicer namigujejo, da bi bilo vprašanj o sumljvosti dosežkov precej manj, če bi Pogačar prihajal iz tradicionalno 'bolj kolesarske države'. Prav tako so se mnogi spotaknili ob dejstvo, da se v preteklih letih ni nihče (npr. pri Eurosportu) glasno spraševal niti o tem, kako hitro je Velika Britanija postala 'valilnica' odličnih kolesarjev, da so imeli največji zvezdniki ekipe Sky (zdajšnji Ineos) zdravniška potrdila za izjeme pri uporabi zdravil in da se je tu in tam 'izgubila' kakšna torba ter računalniški podatki na prenosnikih zdravnika moštva.
Slovenija v tem primeru vsekakor ni Velika Britanija, ali pa tradicionalne kolesarske države kot so Italija, Francija, Španija, Belgija in Nizozemska. Vatli so nekoliko drugačni, usluge pa Pogačarju, Rogliču in ostalim niso naredili tudi nekateri predhodniki. Seznam slovenskih prekrškarjev je kar dolg, nazadnje sta se v znameniti dopinški aferi Aderlass na primer znašla Borut Božič in Kristijan Koren. Slednji je pred letošnjo dirko po Sloveniji, kjer je tudi nastopil, odslužil dvoletni suspenz.
Google plačuje dobro plačo od doma od 4500 do 6000 dolarjev na teden, kar je neverjetno pred letom dni, ko …