Avstrijski alpski smučar Johannes Strolz je zmagovalec alpske kombinacije na zimskih olimpijskih igrah v Pekingu. Z zlato kolajno je 29-letnik, četrti po smuku, ponovil uspeh očeta Huberta Strolza izpred 36 let, ko je bil zlat na igrah v Calgaryju leta 1988.
Srebro je v zelo okrnjeni konkurenci - na startu je bilo le 27 smučarjev -, osvojil vodilni po smuku, Norvežan Aleksander Aamodt Kilde, bron pa Kanadčan James Crawford.
Oba Slovenca Miha Hrobat in Nejc Naraločnik sta odstopila že v smukaškem delu tekmovanja in sta bila dva od zgolj treh smučarjev, ki jim ni uspelo prismučati do konca smukaške preizkušnje.
Hrobat, ki je na progo krenil kot drugi, je na smukaški progi zdržal dobro minuto, nato pa po zgrešeni liniji na enem od skokov odstopil. Naraločnik pa je progo zapustil še nekoliko prej, in sicer na istem mestu kot na specialnem smuku po nekaj več kot pol minute.
Oba Slovenca sta bila do startne številke 20 in grde poškodbe Švicarja Yannicka Chabloza edina smučarja, ki nista uspela proge izpeljati do konca."Do napake zelo dobra vožnja. Tudi po vmesnih časih, ki sem jih gledal, sem bil kar hiter. Malo me je presenetila hitrost, mogoče sem malo preveč direktno šel na skok, res dolg skok, zato nisem imel možnosti, da ujamem tista vratca. Je, kar je," je v prvem odzivu dejal Hrobat.
"Zagotovo ne morem biti zadovoljen, pričakoval sem več. Tudi smučanje je bilo boljše, kot sem ga kazal nato na tekmah. Se zgodi, zdaj obremenjevati se preveč nima smisla. Čaka me še ekipna tekma in do takrat se bom skušal malo spočiti, spočiti tudi glavo ter natrenirati paralelni veleslalom, tako da bom konkurenčen ostalim," je še za RTV Slovenija na nadaljevanje olimpijskih iger spomnil 27-letni slovenski smučar.
"Nisem zadovoljen, a si nimam kaj očitati. Na tej ravni se je treba vreči na glavo, napadati na vso moč. Če se zgodi napaka, se pač zgodi. Gremo dalje. Odstopi so splet okoliščin. Nič ne moremo. Gremo spakirati, gremo domov ter dokončamo sezono, kot smo si zadali. Zagotovo me čaka še veliko dela. Treba bo nabirati izkušnje na takih tekmah in čas bo nato pokazal svoje," pa je po odstopu dejal Naraločnik.
Najboljši čas po smukaškem delu je sicer postavil Norvežan Kilde, kateremu se je najbolj približal Kanadčan Crawford, ki je zaostal za dve stotinki. Oba sta po svojih najboljših zmožnostih nastopila tudi v slalomu, a nihče ni resno pričakoval, da bi lahko zadržala prednost pred specialisti za tehnične discipline, ki so po smukaški vožnji zaostajali za manj kot sekundo.
Toda izmed vseh ju je uspel prehiteti le četrti po smuku Strolz, ki je nadoknadil 75 stotink zaostanka ter slavil z 59 stotinkami prednosti pred Kildejem in 68 pred Crawfordom.
Strolzeva zgodba je še toliko bolj neverjetna, saj se sprva sploh ni uvrstil v avstrijsko ekipo, na koncu pa je ponovil očetov uspeh iz leta 1988.
Zaradi slabih rezultatov ni imel podpore zveze in si je moral sam plačevati stroške treningov in tekem, zato je nekaj časa delal tudi kot prometni policist, a forma je očitno prišla ob pravem času. Kljub temu Strolz še vedno sam skrbi za svoje smuči in jih pripravlja za tekme, to sezono pa je vseeno dosegel tako želeni preboj, ko je z visoko startno številko 38 v Adelbodnu prišel do slalomske zmage.
Razočaral je predvsem Marco Schwarz, ki bi moral biti na papirju najmočnejši slalomisti in je po smuku za Kildejem na petem mestu zaostajal vsega 95 stotink, a je na koncu po slabi slalomski vožnji zasedel komaj peto mesto. Pred njega se je vrinil še en specialist za tehnične discipline Justin Murisier, ki se je na četrto mesto povzpel iz šestega po smukaškem delu.
Klavrno v stilu obeh Slovencev pa je zaključil tudi veliki papirnati favorit Alexis Pinturault, ki je že po smuku na 11. mestu zaostajal preveč za morebitne stopničke, vse skupaj pa je še pokvaril z odstopom v slalomu.
* Izidi, kombinacija, moški: 1. Johannes Strolz (Avt) 2:31,43 (1:43,87 + 47,56) 2. Aleksander Aamodt Kilde (Nor) + 0,59 (1:43,12 + 48.90) 3. James Crawford (Kan) 0,68 (1:43,14 + 48,97) 4. Justin Murisier (Švi) 0,86 (1:44,14 + 48,15) 5. Marco Schwarz (Avt) 1,28 (1:44,07 + 48,64) 6. Barnabas Szollos (Izr) 1,75 (1:45,04 + 48,14) 7. Raphael Haaser (Avt) 1,84 (1:44,63 + 48,64) 8. Broderick Thompson (Kan) 2,77 (1:44,39 + 49,81) 9. Brodie Seger (Kan) 3,60 (1:43,54 + 51,49) 10. Christof Innerhofer (Ita) 4,37 (1:44,19 + 51,61) ... - brez uvrstitve: Miha Hrobat (Slo) Nejc Naraločnik (Slo)
Najbolj moti način. Kako brez borbe in nebogljeno je zgledalo.
Prelahke norme, potem pa lahko gredo tudi turisti na OI.
Google je plačal od 400 do 800 dolarjev za dnevno spletno delo od doma. Prvi mesec sem od Googla doma …