"Odločitev ZZZS glede konkretnega primera še ni dokončna. Zoper odločbo, ki je bila izdana na prvi stopnji je bila namreč vložena pritožba o kateri še ni bilo odločeno. Zadeva je torej še v reševanju, zato je ne moremo komentirati," na Zavodu za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) odgovarjajo na vprašanje, ali bodo krili stroške zdravljenja Neže Arnolj, ki je od 18. novembra v padovski bolnišnici. Po tem, ko so v ljubljanskem UKC menili, da Neži ni več pomoči, starša iz Padove sporočata, da Nežo v tamkajšnji bolnišnici zdravijo naprej.
ZZZS: Stroške krijemo, če je v tujini možno pričakovati izboljšanje
Zavarovane osebe so upravičene do zdravljenja v tujini na podlagi Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ). "Ob tem naj poudarimo, da 44.a člen ZZVZZ določa, da zavarovane osebe uveljavljajo pravico do pregleda, preiskave ali zdravljenja v tujini, kadar so v Republiki Sloveniji izčrpane možnosti zdravljenja, z zdravljenjem pa je utemeljeno pričakovati ozdravitev ali izboljšanje ali preprečitev nadaljnjega slabšanja zdravstvenega stanja," sporočajo z ZZZS.
Dveletno Nežo ki so jo zdravili v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, so starši v Padovo odpeljali na lastno odgovornost. Pri zdravljenju deklice v UKC Ljubljana je namreč prišlo do zapletov, zaradi katerih starši našim zdravnikom niso več zaupali in so jo želeli prestaviti na zdravljenje v tujini. Zdravniki v UKC so sicer predlagali, da bi deklico še naprej zdravili v UKC.
Starša sta se pritožila
Kot je znano, je ZZZS na podlagi mnenja zdravniškega konzilija zavrnil možnost kritja stroškov zdravljenja Neže Arnolj v tujini, starša pa sta se na to odločitev pritožila.
"Negativno mnenje konzilija, je dejansko edini razlog, zaradi katerega se zavarovani osebi ne odobri zdravljenje v tujini, zaradi izčrpanih možnostih zdravljenja v Sloveniji. V primeru pozitivnega mnenja ZZZS krije vse stroške zdravljenja v tujini, ter nekatere druge stroške npr. prevoz, stroške spremstva enega starša," poudarjajo na zavarovalnici.
Število vlog narašča
ZZZS je v letu 2015 prejel 662 vlog za odobritev zdravljenja v tujini zaradi izčrpanih možnosti zdravljenja v Sloveniji, ker je 18,6 odstotka več kot leta 2014. Pozitivno je bilo rešenih 518 vlog o napotitvah na zdravljenje, pregled in preiskavo v tujino, torej 76,2 odstotkov vseh obravnavanih vlog v letu 2015 in 11,4 odstotka več vlog kot v letu 2014.
Največ napotitev v Nemčijo in Avstrijo
Bolniki so bili na pregled, preiskavo ali zdravljenje v tujino največkrat napoteni v Nemčijo in Avstrijo. Storitve, ki so bile najpogosteje opravljene v tujini pa se nanašajo na področje srčne kirurgije, zdravljenje epilepsije in transplantacije pljuč in v zvezi s tem povezani pregledi.
sergeja.hadner@zurnal24.si
dvomim da boš razumel o čem govori spodnji link :<br /><br />https://www.portalplus.si/1887/tarca-2/<br /><br />sicer pa nikjer nisem omenjala tvoje "rdeče …
žalostno je ,ker je toliko specialistov odšlo v tujino ,peščica jih je ostala v SLO ,tako je na vseh področjih...Kdo …
Dva sta šla pa na operacijo prostate v Avstrijo, ker našemu zdravstvi ne zaupata.. !! Poleg tega, je pa robot …