Proti doplačilom kontracepcijskih tablet so se zavzeli tudi na ministrstvu za delo, družine, socialne zadeve in enake možnosti, ki ga vodi Anja Kopač Mrak. "Uvedba dodatnega plačila za kontracepcijo bi pomenila velik korak nazaj v več desetletnem delu in prizadevanjih na področju reproduktivnega zdravja," opozarjajo. Ministrstvo se tako pridružuje tistim civilnodružbenim organizacijam in skupinam, ki si prizadevajo za ohranitev brezplačne kontracepcije.
"Učinkovita, dostopna in brezplačna kontracepcija predstavlja pomembni sestavni del širših prizadevanj za zagotavljanje spolnega in reproduktivnega zdravja žensk v Sloveniji in s tem tudi enakih možnosti žensk in moških," so zapisali. Kot so dodali, raziskave in podatki kažejo, da je sedanji sistem dostopnosti do kontracepcije dober in učinkovit, poleg tega je Slovenija ena od redkih in obenem najuspešnejših držav z zelo nizkim številom splavov in najstniških nosečnosti.
Uvedba dodatnega bi lahko vodilo v poslabšanje reproduktivnega zdravja žensk, ki je trenutno na visoki, zavidljivi ravni. Plačilo bi namreč lahko, zlasti mladostnicam in drugim ranljivim skupinam žensk, omejilo dostop do kontracepcije, povečalo njihovo stisko, obenem pa bi se posledično povečalo število nezaželenih nosečnosti in s tem tudi število splavov.
dezurni@zurnal24.si
Mislim, da morajo biti bremena porazdeljena. Danes, ko je zobna protetika skoraj v celoti doplačljiva, ko za starostno daljnovidnost ne …
še splav prepovedat pa je. to je dejansko uboj živega bitja, pa če vam je prav ali ne. lahko se …
seveda. težje pridejo do tega mladoletne