Zvišanje za kar 200 odstotkov!

Foto: Žurnal24 V rezervni sklad lastniki stanovanj plačujejo toliko, kolikor veliko stanovanje
Rezervni sklad. Bralka ogorčena nad višino.
Oglej si celoten članek

Ljubljana. Zaradi načrtovane obnove fasade morajo lastniki na Jakčevi ulici 43 po novem plačevati 1,26 rezervnega sklada na kvadratni meter stanovanja (prej 0,42 evra), nad čimer je naša bralka zgrožena. “Ne samo jaz, tudi drugi so ogorčeni. To je 200-odstotno povišanje! Sploh zdaj, ko nihče nima denarja,” je potarnala. A stanovanjski zakon je jasen. Če se več kot polovica etažnih lastnikov strinja, se lahko višina rezervnega sklada poveča. V pravilniku je določen le minimalen znesek, ki je za nepremičnine, starejše od deset let, od 0,20 do 0,30 evra.

Večina je bila za obnovo
Upravnik bloka z Jakčeve ulice iz podjetja Bino je odgovoril, da se za obnovo fasade še dogovarjajo in da končne odločitve še niso sprejeli. Se je pa približno 60 odstotkov etažnih lastnikov strinjalo, da dvignejo stroške rezervnega sklada, saj se fasada vse bolj kruši. Po njegovih besedah so do zdaj v rezervnem skladu zbrali 120 tisoč evrov, za obnovo pa bodo potrebovali 300 tisočakov. Ob tem je dodal, da se bodo lastniki ta ali naslednji mesec sami dokončno odločili, ali želijo obnovo.

Zavedam se, da so hudi časi in da je težko plačevati račune. V bloku je verjetno marsikdo, ki tega ne more plačati, a še nikogar nismo preganjali, če je prosil za zamik plačila. Ampak če objekt propada, menim, da je treba nekaj narediti. Morda je to zaradi gradbene krize celo najboljši čas. Ker do zdaj je v ožji izbor prišlo pet ponudb, ki so v primerjavi z okvirnimi ponudbami, ki smo jih dobili pred dvema letoma, za 30 odstotkov cenejše,” je dejal upravnik bloka in dodal, da če ima kdo 40 kvadratnih metrov stanovanja, bo plačal 50 evrov, če ima 80 kvadratov, pa bo plačal dvakrat več: “Tukaj so tudi gospe, ki živijo same na 88 kvadratnih metrih in pač morajo plačati za tako veliko stanovanje.

Zasilni izhod je inšpekcija
Z denarjem iz rezervnega sklada se sicer lahko poravnajo le stroški vzdrževanja, izboljšav in posojila, ki so najeta v te namene. Etažni lastniki nimajo pravice zahtevati povračila sredstev, ki so jih vplačali v rezervni sklad. Če tega ne plačujejo, pa lahko upravnik proti njim sproži postopek izvršbe.

Na Zvezi potrošnikov Slovenije so še opozorili, da mora upravnik vsakemu etažnemu lastniku pokazati, kolikšno je stanje rezervnega sklada in pogodbe poslov vzdrževanja bloka. Če tega ne stori, se etažni lastniki lahko obrnejo na stanovanjsko inšpekcijo.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.