Pred kratkim smo poročali, da letos tekmovanja, ki jih organizira zveza za tehnično kulturo, zaradi administrativne napake ne bodo sofinancirana iz proračuna. Mnoge starše skrbi, da ta tekmovanja zato ne bodo štela za pridobitev Zoisove štipendije in da bodo zaradi tega njihovi otroci izviseli in do štipendije ne bodo upravičeni. Gre za celo vrsto tekmovanj, med drugim v logiki, biologiji in kemiji.
"Imamo dijaka, ki je dober v kemiji, zadnja leta je prejemal srebrna priznanja, letos je 4. letnik. Da bi prejemal Zoisovo štipendijo na fakulteti, potrebuje približno štiri točke. Dve točki je prejel v 3. letniku, mislil je, da bo v 4. letniku prav tako srebrn, kar bi pomenilo, da bi imel dovolj točk. A glej ga zlomka, ZOTKS naredi napako, subvencije ukinejo, tekmovanje več ne šteje in dijak ima torej samo dve točki iz 3. letnika, kar pa je premalo, da pridobi štipendijo. Tako je ostal prikrajšan za 1800 evrov letno. Če vzamemo, da bi obdržal povprečje ocen na fakulteti nad 8,5, je prikrajšan za 7200 evrov v štirih letih. Neverjetno," nam je pisala zaskrbljena mati dijaka. Njeno ime hranimo v uredništvu.
Skrb staršem ima podlago, saj pravilnik res zahteva sofinanciranje, a je na srečo dovolj, da je bilo tekmovanje sofinancirano enkrat v zadnjih treh letih.
"Na naši spletni strani je objavljen seznam šolskih selekcijskih in interesnih tekmovanj, sofinanciranih s strani Ministrstva za vzgojo in izobraževanje. Tekmovanje, ki ni niti selekcijsko niti interesno, spada pod druga državna tekmovanja. Dosežke s teh tekmovanj se vrednoti po drugem odstavku 5. člena Pravilnika o dodeljevanju Zoisovih štipendij," so pojasnili na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.
Pogoj treh let
Tekmovanja morajo biti sofinancirana iz javnih sredstev, določa navedeni 5. člen Pravilnika o dodeljevanju Zoisovih štipendij, a se pri tem upošteva več let, ne le aktualno šolsko leto. Če je bil organizator tekmovanja kadarkoli v preteklih treh letih od datuma tekmovanja upravičen do sofinanciranja na podlagi javnega razpisa neposrednega ali posrednega proračunskega uporabnika, je ta pogoj izpolnjen, pojasnjujejo na ministrstvu in na Javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu RS.
To sicer ni edini pogoj, da se s strani države nefinancirano tekmovanje upošteva pri dodelitvi Zoisove štipendije. Organizator mora javno objaviti akt o organizaciji ali izvedbi tekmovanja. Zlata in srebrna priznanja na tekmovanju sme prejeti največ 60 odstotkov tekmovalcev ali tekmovalnih skupin. Tekmovanja morajo biti organizirana v dveh ali več stopnjah, in sicer na ravni izobraževalne ustanove, občinsko ali regionalno, uvrstitev tekmovalcev na državno tekmovanje pa mora biti možna le na podlagi rezultata na predhodni stopnji tekmovanja. Pogoj je tudi, da se lahko tekmovanja udeležijo udeleženci posamezne ravni ali stopnje izobraževanja ustreznih smeri vseh izobraževalnih ustanov v Sloveniji.
V letu 23/24 je bilo skupno število prejemnikov Zoisove štipendije 5.825.
Tudi tako se da priti do štipendije
Pogoje za dodelitev Zoisove štipendije slednje sicer določa 24. člen Zakona o štipendiranju, ki opredeljuje izjemne akademske dosežke. Kandidati za Zoisovo štipendijo morajo doseči najvišja mesta, zlata ali srebrna priznanja na državnih tekmovanjih, tako selekcijskih kot interesnih.
Upoštevajo se tudi priznanja za raziskovalne naloge, nagrajeno znanstvenoraziskovalno, razvojno ali umetniško delo na državni ali mednarodni ravni, objava takšnega dela v strokovni ali znanstveni publikaciji ali zborniku ter udeležba na mednarodnih tekmovanjih. V poštev pridejo tudi najvišja mesta na področju poklicnega in strokovnega izobraževanja na državnih in mednarodnih tekmovanjih.
dezurni@styria-media.si
Za vse druge bedarije je denar, za otroke pa ne!!!! Sramota na sramoto, vedno bolj kretenska vlada!!!!
gospa, če je sine taka glavca bo brez težav dobil kadrovsko štipendijo in možnost počitniškega dela v enem izmed slovenskih …
To dejansko niso napake, ampak namerno krčenje sredstev, ki bo v nadaljevanju lepo po tihem ostalo. Medtem, ko imamo dovolj …