Znano, zakaj je prišlo do izliva gnojevke pri Postojni

Foto: Občina Postojna
Foto: Občina Postojna
Kmetijski inšpektor je po opravljenih nadzorih v zvezi z izlivom gnojevke na eni od kmetij pri Postojni prejšnji teden ugotovil, da je 18. februarja popoldne popustil del stene na laguni, ki je sestavljena iz železobetonskih plošč. Okoljska inšpekcija za zdaj nadaljuje s preverjanjem okoliščin.
Oglej si celoten članek

Kot so pojasnili na inšpektoratu za kmetijstvo, površina lagune znaša 314 kvadratnih metrov, v njej pa bila gnojevka v višini 4,2 metra, zato je inšpektor ocenil, da je ob podrtju dela stranic lagune v okolje izteklo 1319 kubičnih metrov gnojevke.

Ta se je po njegovih predvidevanjih najprej akumulirala v izkopani jami okoli obeh lagun, nato stekla v jarek, ki se nahaja na kmetijskem zemljišču, nato pa čez cesto v jarek ter naprej v strugo občasnega vodotoka.

Na jarku, ki se nahaja na kmetijskem zemljišču, so lastniki takoj ob dogodku izkopali tri prekate, s čimer so omogočili intervencijsko zadrževanje gnojevke. V času nadzora 19. februarja so gnojevko še vedno črpali iz posameznih prekatov in jo vozili neposredno na njivske površine ter sejane travnike.

Na kmetijskem gospodarstvu trenutno redijo 343 govedi in 210 prašičev različnih kategorij. Kmetijsko gospodarstvo obdeluje 309 hektarjev kmetijskih zemljišč. 

Naslednje tri dni je kmetijski inšpektor izvajal nadzor nad sanacijo razlitih površin in ugotovil, da jo zavezanec izvaja intenzivno, tako da je odstranjeval razlito gnojevko in vrhnjo plast zemljine. Ob tem je onemogočil dotok materiala v laguno iz hleva, zato se poškodovana laguna ne polni.

Kriminalistična preiskava še poteka

Na okoljskem inšpektoratu so za STA povedali, da inšpekcijski postopek nadaljujejo s preverjanjem in iskanjem dejstev ter dokazov, ki so pomembni za odločanje, s koprske policijske uprave pa so za STA povedali, da trenutno nimajo novih ugotovitev, ugotovitve pa bodo javnosti sporočili takoj, ko bo kriminalistična preiskava končana.

Z dogodkom so seznanjen tudi na Zavodu za varstvo narave, kjer so za STA povedali, da so terenski ogled opravili skupaj z direkcijo za vode, koncesionarjem VGP Drava in lokalno ribiško družino. Ena od ugotovitev je, da se je stanje izboljšalo po dežju, ki je padel v noči s 23. na 24. februar, so dodali.

V postopku ugotavljanja okoljske škode in sanacije izliva gnojevke so od ministrstva za okolje, podnebje in energijo ter inšpektorata za naravne vire in prostor prejeli zaprosili za strokovno mnenje. Kot so pojasnili, ti še nista izdani.

Kljub takojšnjemu ukrepanju se je precejšen del gnojevke prelil na nižje ležeče območje in v vodotoke. V petek zvečer je onesnaženje, ki je pokončalo živelj v bližnjem potoku Koretan, doseglo Postojnsko jamo, še nekoliko pozneje pa so prisotnost gnojevke zaznali tudi v vodi na izviru reke Unice v Planini pri Rakeku.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 10

  • 06:35 29. Februar 2024.

    Ne razumem, kaj se tako dolgo odlaša z ugotovitvami. V komisijo dva kmeta, zidarskega mojstra, gradbenega inžinerja, ki bi malo …

  • 21:52 28. Februar 2024.

    zabil je v zemljo betonske plosce in pofugiral. ni ne gradbenega ne nic. da mi tud en kmet vec ne …

  • 20:55 28. Februar 2024.

    To9 kar pišete se videlo že iz prve objavljene slike. Loji!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.