Življenje manj bogato od prvotnih ocen

Foto: Žurnal24 Členonožci predstavljajo okoli 80 odstotkov vseh živalskih vrst. (Foto: EPA)
Najnovejši izračuni kažejo, da je število vseh živečih vrst členonožcev precej manjše, kot se je sprva domnevalo. Z novimi podatki bodo znanstveniki lažje ocenili izginjanje živalskih vrst.
Oglej si celoten članek

Nova ocena, temelječa na matematičnih modelih in novem velikem štetju členonožcev na Novi Gvineji, je skoraj za desetkrat zmanjšala verjetno oceno vseh tropsko živečih členonožcev, piše Science. Ti namreč predstavljajo veliko večino živalskih vrst na svetu. Na Zemlji naj bi tako živelo okoli 3,7 milijona vrst s te veje prirodoslovnega debla. To je precej manj od prvotno ocenjenih 30 milijonov vrst.

Do ocene 30 milijonov je pred 28 leti prišel entomolog Terry Erwin To številko je dobil na podlagi enačbe s katero ocenjuje v kolikšni meri se posamezni hrošči specializirajo na posamezne drevesne vrste. Na primer, vsak hrošč na svetu je liste dveh drevesnih vrst. Če torej ugotovimo koliko vrst hroščev lahko najdemo na posamezni drevesni vrsti in če vemo število vseh drevesnih vrst, potem smo na dobri poti, da izračunamo število vseh vrst hroščev.

Nove ocene
Najnovejša ocena pa je ta izračun izboljšala na podlagi že objavljenih podatkov o, na primer, tem kolikšno število členonožcev niso hrošči ter že 16 let trajajočega štetja hroščev na Novi Gvineji, in ga zožala na 3,7 milijona vrst tropskih členonožcev. Najverjetneje pa ta številka pade med dva in sedem milijonov vrst.

Rastline in sesalci so zgolj majhen del vsega tega,“ pravi vodja raziskave, ekolog Andrew Hamilton z univerze v Melbournu. Če se tej številki doda še 50 tisoč vrst vretenčarjev, 400 tisoč vrst rastlin ter okoli 1,3 milijona vrst drugih organizmov, celotna številka znese okoli 5,5 milijona vrst.

Pomisleki
Evolucijska biologinja Marty Condon z univerze Cornell pa tej številki ugovarja. Izpostavlja, da je nekatere vrste žuželk nemogoče ločiti na podlagi videza, temveč zgolj z analizo DNK. Študije velikega obsega pa temeljijo prav na vidnem razvrščanju. Zato rešitev za boljšo oceno števila vrst vidi le v večji količini zbranih podatkov o različnih vrstah žuželk.

Alfried Vogler, molekularni biolog z Imperial College v Londonu, pa pomanjkljivost vidi predvsem v velikem zanašanju na ekstrapolacijo podatkov zgolj iz podatkov o hroščih. A kot dodaja, zaenkrat ni boljše metode.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.