Že mala količina alkohola lahko povzroči splav

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Na sto otrok se rodi vsaj en, ki bo imel do konca življenja hude težave, ker je mama med nosečnostjo uživala alkohol. Že manjše količine alkohola lahko povzročijo nenormalnosti.
Oglej si celoten članek

Koliko alkohola lahko popije nosečnica, da alkohol ne bi škodil njenemu otroku, ni znano. "Vsem ženskam, ki načrtujejo nosečnost (da ne izpostavljajo zarodka alkoholu, ko še ne vedo, da so noseče) ali so noseče, se zato svetuje, naj ne uživajo alkohola. Izpostavljanje alkoholu med nosečnostjo lahko privede do vrste telesnih okvar ter umskih, vedenjskih in čustvenih primanjkljajev, poznanih pod skupnim imenom spekter fetalnih alkoholnih motenj (FASD)," pravi pediatrinja Alenka Paternoster Zadravec iz Zdravstvenega doma Kranj. Najtežja oblika motnje, ki jo povzroči uživanje alkohola med nosečnostjo, je fetalni alkoholni sindrom. Otroci, ki imajo ta sindrom, zaostajajo v rasti že pred rojstvom in po rojstvu, imajo značilne poteze obraza ter poškodbe osrednjega živčevja. V razvitem svetu je alkohol eden glavnih vzrokov za duševni manj razvitost.

Škodljive tudi male količine alkohola

"Največje tveganje naj bi bilo sicer povezano s težkim pitjem in popivanjem, vendar do posledic, kot so splavi, nizka porodna teža, nenadna smrt novorojenčka, nenormalnost pri razvoju ploda, lahko pride že pri manjših količinah popitega alkohola," poudarja ginekologinja Sava Rant Hafner iz Osnovnega zdravstva Gorenjske.

Število otrok, ki so bili pred rojstvom zaradi materinega pitja izpostavljeni alkoholu in imajo eno ali več prirojenih nepravilnosti zaradi tega, ni znano. Strokovnjaki ocenjujejo, da se na okoli sto rojenih otrok rodi en otrok z alkoholom povezanimi motnjami ob rojstvu.

Posledice pitja alkohola lahko ostanejo neprepoznane

Po podatkih Perinatalnega informacijskega sistema se je v Sloveniji med leti 1997–2012 rodilo 16 otrok (v povprečju en otrok na leto) pri katerih je bila takoj ob rojstvu prepoznana prizadetost zaradi materinega uživanja alkohola ali FAS. "Število je verjetno podcenjeno, saj gre za podatek, ki je vnesen ob porodu, posledice izpostavljenosti alkoholu pred rojstvom pa se lahko prepoznajo kasneje ali celo ostanejo neprepoznane," piojasnjuje Marjetka Hovnik Keršmanc, zdravnica, specialistka javnega zdravja z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. "Ker ti otroci niso prepoznani, niso deležni ustrezne obravnave in pomoči, s tem pa je kvaliteta njihovega življenja in življenja njihovih družin slabša.Družbeni stroški, povezani s posledicami izpostavljenosti alkoholu pred rojstvom, ki obsegajo zdravljenje in nego, izobraževanje, psihoterapijo in svetovanje, socialno podporo, posledice kriminala, stroške pravosodja in drugo, so visoki."

Za zdravljenje milijon in pol evrov

Tuji strokovnjaki ocenjujejo, da v življenju oseba s FASD družbo stane okoli milijon in pol evrov. Pri osebah s FASD pogosto prisotne učne težave, mladoletniška delikvenca, zgodaj izpadejo iz šolanja, pogosto zlorabljajo alkohol in/ali druge droge, imajo tvegano spolno vedenje, prihajajo v nasprotje z zakoni, se soočajo z brezposelnostjo, brezdomstvom, revščino, duševnimi boleznimi in pogosto niso sposobni samostojnega življenja.

Večina odraslih žensk v Sloveniji vsaj priložnostno pije alkohol."V starostni skupini od 25 do 34 let je delež abstinentk najnižji, po drugi strani pa je to tudi skupina, ki največ rojeva, saj so približno štiri od petih žensk, ki rodijo, stare med 25 in 39 let,” navaja Maja Zorko, psihologinja z NIJZ. Večina žensk, ko spoznajo, da so noseče, zmanjša ali preneha piti alkohol, nekatere pa s pitjem nadaljujejo.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.