Že 10 odstotkov študentov na e-bonih

Foto: Žurnal24 (Foto: Boštjan Tacol)
Pod okriljem mariborske in primorske študentske organizacije se je v elektronizirani sistem subvencionirane študentske prehrane vključilo že okoli 10 tisoč študentov.
Oglej si celoten članek

Iz Študentske organizacije Univerze na Primorskem (Šoum) ter študentske organizacije Univerze v Mariboru so sporočili, da se je na njihovih prodajnih mestih v novi sistem študentske prehrane registriralo že 2800 (Primorska) ter 7079 študentov (Maribor).

Ljubljanska študentska organizacija (Šoul), ki je na novi sistem kot zadnja prešla prejšnji teden, je zabeležila vključitev okoli 10 odstotkov študentov Univerze v Ljubljani (teh je sicer 60 tisoč). Pri tem poudarjajo, da so z novim sistemom odpravljene regionalne omejitve, tako da so se pod okriljem Šoul, Šoum ali Šoup lahko registrirali študenti iz katerekoli izmed regij.

Pritožbe ali pohvale

Kot zatrjujejo v vseh treh študentskih organizacijah, pritožb s strani študentov niso prejeli. "Za spremljanje izkušenj študentov z novim sistemom smo odprli naslov prehrana@sou-lj.si, kjer pa do sedaj nismo prejeli pritožb glede delovanja sistema," so sporočili s Šoul. "Odziv študentov je v veliki večini pozitiven. Kritike pa letijo predvsem na račun tega, da je možnost zlorab v sistemu zreducirana na minimum −  da ne morejo več posojati bonov, ne morejo petkrat dnevno jesti kosila ali povabiti koga na kosilo," pa pravijo v Šoum. Tako Šoum kot Šoup sta v večini naleteli na pozitiven odziv študentov.

Kartice v manjšini
Ker imajo študenti možnost izbirati med uporabo mobilnega telefona za plačevanje subvencioniranih obrokov ter brezkontaktne kartice po ceni 15 evrov, se večina odloča za prvo možnost. Tako se je v Ljubljani za nakup kartice odločilo sedem odstotkov registriranih študentov, na Šoum približno dva odstotka, na primorski študentski organizaciji pa manj kot odstotek. Na Šoul pravijo, da so Šoum in Šoup pozvali k znižanju cene kartice, a odgovora na odziv še niso prejeli.

Foto: Žurnal24 null



Kritike
Najglasnejši kritiki elektronizacije so podmladki političnih strank. V Mladi Sloveniji (MSi) so prepričani, da sistem še ni pripravljen na uporabo. Po mnenju predsednika Jerneja Vrtovca, je ponudnik storitve, podjetje Margento, gostinskim lokalom namenil premalo čitalcev. "V Emonski kleti jih imajo samo pet. Predstavljajte si, da za mizo sedi pet študentov, ki želi hkrati poravnati račun, pri vsakem pa transakcija traja 20 sekund?" meni Vrtovec. "Pričakovali bi, da bi se namesto ultra dragih Margentovih kartic uporabljalo študentske izkaznice, ki do sedaj niso imele vloge. Žal kaže, da so finančni interesi akterjev v zgodbi zelo veliki in bodo znova prevladali nad zdravo pametjo," pa pravijo v Slovenski demokratski mladini (SDM), podmladku SDS.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.