Zdravstveni delavci preložili stavko

Foto: Žurnal24 Kljub določenemu zbližanju stališč med ministrstvom za zdravje in sindikatom sta
Zaradi neuspešnih pogovorov s predstavniki ministrstva za zdravje, ki ni (povsem) pristalo na njegove stavkovne zahteve, je Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije stavko preložil na 23. april.
Oglej si celoten članek

Predstavniki Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije (SZSVS) ter ministrstva za zdravje so v petek nadaljevali pogovore o 15 stavkovnih zahtevah sindikata. "Ker stavkovni odbor članstvu ne more posredovati konkretnih rezultatov v zvezi s stavkovnimi zahtevami, je sprejel sklep, da se stavka preloži na 23. april," je po pogovorih s predstavniki ministrstva za delo sporočil predsednik SZSVS Zvonko Vukadinovič.

Ministrstvo za zdravje ocenjuje, da so bili pogovori uspešni. "Kljub temu, da smo dosegli določen napredek, pogajalski skupini še nista uspeli zapreti poglavij o ustreznem uvrščanju fizioterapevtov, delovnih terapevtov in socialnih delavcev na delovna mesta, opredeljena v aneksu h kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva Slovenije. Pogajanja se bodo nadaljevala 25. marca," pa je sporočil Vukadinovič.

Sindikalne zahteve
Poglavitna zahteva sindikata se nanaša na sistematizacijo delovnih mest v novem plačnem sistemu javnega sektorja. Socialno varstveni zavodi po besedah Vukadinoviča ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve očitajo, da niso sprejeli ustreznih kadrovskih normativov, iz katerih bi bilo razvidno, da bi se posamezne delavce uvrstilo na določena delovna mesta, ki so sicer zapisana v sistemizaciji. Ministrstvo za delo namreč daje soglasje o razvrščanju posameznih delavcev, v teh primerih pa ga ne daje in blokira postopke, so prepričani v SZSVS.

Predsednik sindikata je kot primer, o kakšnih številkah je govora, pojasnil, da ima strežnica v zavodu sedaj osnovno plačo 623 evrov bruto oziroma 475 evrov neto, po novi sistemizaciji pa so določili novo delovno mesto oskrbovalka, ki bi imela 509 evrov neto plače. Ob tem je še podaril, da teh delovnih mest ni veliko, vendar pa izjemno pripomorejo pri delu. Problematična so tudi delovna mesta socialnih delavcev, fizioterapevtov in delovnih terapevtov, pri čemer po mnenju sindikata ministrstvo za delo zaradi nekega umetnega varčevanja blokira uvrščanje na zahtevnejša delovna mesta.

V sindikatu opozarjajo še na problematiko neplačanih delovnih nadur, ki jih opravijo delavci. "Ker ni nobenih pisnih uredb, ki bi urejale nadure, se te kratko malo ne upoštevajo. Medtem ko zdravniki dobijo vse plačano, imajo ostali delavci tudi po sto ali dvesto opravljenih ur, za katere ne dobijo plačila," so pred časom zapisali v sindikatu.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.