Zdravniki septembra v stavko?

Foto: Žurnal24 (Foto: Dejan Mijović)
Zdravstveno ministrstvo izdalo navodila za ravnanje po septembru, ko zdravniki ne bodo več dežurali. Fides: gre za diskreditacije, grožnje, ustrahovanja. Ne izključujejo niti stavke.
Oglej si celoten članek

Kot smo že obširno poročali; zdravniki zaradi nestrinjanja s plačno reformo v javnem sektorju množično umikajo soglasja za opravljanje nadurnega dela. V bolnišnicah in zdravstvenih zavodih se na spremembe že pripravljajo. Kot je znano, umik soglasij ne bo pomenil, da ne bo zagotovljena zdravstvena oskrba tudi recimo ponoči ali ob koncu tedna, pač pa bodo zdravniki delali v turnusih, na ta račun pa bodo osiromašene ekipe denimo dopoldne.

Kljub temu pa bodo zdravniki vendarle morali opraviti nekaj nadur, ki so jih dolžni opraviti izhajajoč iz Zakona o delovnih razmerjih.

Neke službe na nekih ministrstvih delujejo po političnih diktatih. Mi se ne bomo uklonili, ne izključujemo nobene oblike sindikalnega boja, tudi stavke ne.
Konrad Kuštrin, Fides

 

Zapleta se pri številu
Včeraj so z ministrstva za zdravje zdravstvenim zavodom poslali dopis, kako ravnati po napovedanih septembrskih spremembah; za razlago številnih zakonov, ki urejajo delo zdravnikov, so sicer poskrbela tri ministrstva in inšpekcijske službe. Ugotavljajo, da so zdravniki – če je to potrebno – dolžni vsak teden opraviti 8 ur nadurnega dela, kar v enem letu znese 482 ur. Fides je zgrožen.

Po njihovem razumevanju zakona, zdravnikom res lahko naložijo 8 ur nadurnega dela na teden, 20 na mesec, kumulativno pa največ 170 na leto. „Od kje so prišli do teh številk... to je skoraj nemogoče tako neznanje prava. Mi ne bomo odstopali od svojega – imamo zelo jasno razdelana pravna tolmačenja,“ je za Žurnal24 ob tem povedal prvi mož Fidesa Konrad Kuštrin.

Izračun

Dežuram približno trikrat ali štirikrat na mesec, odvisno od tega koliko ljudi imam na oddelku,“ pravi dr. Kuštrin. „Torej naredim približno 40 ali 50 nadur, v desetih mesecih jih bom naredil 400 ali 500.“ Vendar zdaj še velja njegov podpis soglasja za opravljanje nadur, ker je zanje ustrezno nagrajen.

Po eni strani so nam očitali, da preveč delamo, zdaj, ko smo rekli, da ne bomo, bi nas radi pa prisilili. To je državna prisila, novodobno suženjstvo“ poudarja Kuštrin in izpostavi, da septembra ne izklučujejo nobene oblike sindikalnega boja, torej tudi stavke ne.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.