Nova ministrica za vzgojo in šolstvo bo Amalija Žakelj iz Gibanja Svoboda. Gre za strokovnjakinjo s področja, saj je doktorica znanosti in predavateljica na Univerzi na Primorskem. Leta 2018 je prejela tudi Priznanje za izjemne dosežke na področju raziskovanja vzgoje in izobraževanja. Že več kot 30 let se ukvarja s področjem didaktike matematike in z razvojem ter posodabljanjem kurikula.
Ministrstvo za javno upravo bo prevzela Sanja Ajanović Hovnik (na sliki desno), prav tako iz Gibanja Svoboda. Stališča stranke je že predstavljala na enem od predvolilnih soočenj na nacionalni televiziji. Ne gre za novinko v politiki, saj je bila med letoma 2008 in 2015 svetovalka v državnem zboru, sekretarka poslanske skupine Stranke Alenke Bratušek, v času vlade Alenke Bratušek je delala kot namestnica direktorja vladne službe za kohezijo.
Tatjana Bobnar (Gibanje Svoboda), ki bo prevzela ministrstvo za notranje zadeve, je bila pred nastopom Janševe vlade generalna direktorica Policije. Gre za karierno policistko, ki pa jo je novi direktor Policije imenoval v vladno komisijo, ki naj bi se ukvarjala z migrantsko problematiko - tam so se pogosto znašli kadri, ki direktorju niso bili najbolj po godu.
Novo ustanovljeno ministrstvo za podnebje in energijo bo vodil Bojan Kumer (Gibanje Svoboda), ki ima izkušnje tako na področju energetike kot na področju politike. Delal je v Elektru Celje in GEN-I, v vladi Alenke Bratušek je bil državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo in prostor, nato je vodil Elektro energijo, se v času Šarčeve vlade vrnil na infrastrukturno ministrstvo, po razpadu pa se je ustalil pri GEN-I.
Danijel Bešič Loredan (Gibanje Svoboda), ki bo prevzel eno najzahtevnejših ministrstev, in sicer za zdravje, je v javnosti poznan predvsem kot kritik razmer v zdravstvu. V Splošni bolnišnici Nova Gorica je bil predstojnik oddelka za ortopedijo, a je po tem, ko so mu grozili z odpovedjo zaradi izvajanja operacij kljub covidu-19, odpoved ponudil kar sam.
Najbolj znani imeni v novi ekipi pa sta gotovo nekdanji premier Marjan Šarec, ki bo prevzel ministrstvo za obrambo, ter nekdanja premierka Alenka Bratušek, ki bo prevzela ministrstvo za infrastrukturo. Kljub temu, da jima v parlament ni uspelo priti, ju je Robert Golob očitno nagradil s kar zahtevnimi ministrstvi.
Minister za finance bo Klemen Boštjančič (Gibanje Svoboda), ki je kariero zgradil v gospodarstvu, javnosti pa je najbolj poznan kot krizni menedžer - med drugim zloglasnega Vegrada in Adrie Airways. Boštjančič je sicer lastnik in direktor družbe Brio svetovalni center in predsednik upravnega odbora družbe Sava.
V ekipi bosta tudi dva nekdanja župana. Uroš Brežan (Gibanje Svoboda) je župan Tolmina, pred tem pa je bil tudi državni svetnik. Zdaj bo postal minister za varstvo narave in prostor. Matej Arčon (Gibanje Svoboda), nekdanji župan Mestne občine Nova Gorica, pa bo postal minister brez resorja za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Irena Šinko (Gibanje Svoboda) bo nova ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Trenutno je višja svetovalka na oddelku za okolje in prostor na Upravni enoti Murska Sobota. Pred tem je bila med letoma 2010 in 2018 direktorica Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS.
Predsednica stranke SD Tanja Fajon bo prevzela ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Kot nekdanja novinarka Radiotelevizije Slovenija je bila nekaj let tudi dopisnica iz Bruslja, trenutno pa opravlja že svoj tretji mandat na mestu evropske poslanke.
Njena strankarska kolegica Dominika Švarc Pipan, pravnica in politologinja, bo prevzela ministrstvo za pravosodje. Iz kvote SD pa prihajata tudi Matjaž Han, sicer podjetnik, ki je maturiral na srednji trgovsko-komercialni šoli v Celju - prevzel bo ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport -, ter Aleksander Jevšek, ki bo minister za kohezijo in regionalni razvoj. Gre za nekdanjega direktorja kriminalistične policije, danes pa je Jevšek župan Murske Sobote.
Novi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti bo Simon Maljevac, generalni sekretar stranke Levica in aktivist. Dolga leta je deloval v nevladnem sektorju, v katerem se je, kot je zapisal ob kandidaturi za poslanca, boril za pravice manjšin. Leta 2006 se je kot prvi zaposlil pri Legebitri in to društvo vodil skoraj do konca leta 2017.
Ministrica za kulturo pa bo postala Asta Vrečko, ki je leta 2014 doktorirala na Oddelku za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Tam je zaposlena kot docentka in znanstvena sodelavka, je pa tudi mestna svetnica v Ljubljani.
zvodniki in kurbe, to je vse...
Naj čimprej začnejo in naj si dajo duška z Janševimi fašisti. Tanja Bobnar naj takoj pripravi nalog za aretacijo kemičnega …