Zaradi zavrnitve ljudje trpijo

Foto: Žurnal24 "Facebook ti pomaga ohranjati stike," piše na vstopni strani – nekaterim pa tudi
Je nekdo na Facebooku zavrnil vašo prošnjo za prijateljstvo in se čutite prizadetega? Znanstveniki ugotavljajo, da je to čedalje bolj pogost pojav.
Oglej si celoten članek

Ko je Elaine Fogel prvič nekdo na poslano prošnjo za prijateljstvo odgovoril z "Povezujem se le s tistimi, ki jih poznam," ni mogla verjeti, da jo je nekdo zavrnil. S to osebo sta se sicer bežno poznali, a očitno ne dovolj.

Ljudje so prek interneta bolj kruti
Psiholog Kip Williams pravi, da je prizadetost zaradi zavrnitve na internetu v številnih priemrih še večja, kot če nekdo zavrnitev doživi osebno. "Prek interneta je vse nekako anonimno oziroma neosebno. Ljudje to uporabljajo kot za nekakšno krinko in so bolj kruti kot sicer," pojasnjuje in dodaja, da "ljudje mislijo, da so tovrstni internetni odnosi trivialni ter plitki, a se hkrati ne zavedajo, da bo v prihodnosti čedalje več tovrstne komunikacije".

Foto: Žurnal24

 

Dva dela bolečine
Bolečina ob zavrnitvi se deli na dve komponenti, ugotavljajo znanstveniki. "To je tako, kot če položite nekaj vročega na svojo roko. Polovica možganov vam sporoča, da je bolečina na delu roke, druga polovica pa, da vas boli. Ta polovica je manj zaskrbljena s tem, kje je bolečina in se bolj posveča čustvenemu pomenu. In za ta, drugi del, se zdi, da je edini aktiviran, ko človek doživi zavrnitev," pravi raziskovalec Baldwin Way.

Foto: Žurnal24

 

Trije tipi uporabnikov
Williams je naredil obširno raziskavo, v katero je vključil več študentov. Eden izmed njih, Kenneth Loflin, je bil zaradi zavrnitve tako zafrustriran, da je izgubil živce in začel pojasnjevati: "Jaz sem 'ljudski' človek in všeč mi je, da sem ljudem všeč." Loflin sicer od 1200 prijateljev, ki jih ima na Facebooku, pozna le kakih 800. "Razmišljal sem že, da bi prekinil prijateljstvo, a nisem želel, da bi se počutili tako, kot sem se jaz."

Nek drug udeleženec v raziskavi, Bruce Hammond, nima težav s prekinjanjem prijateljstev: "Večinoma prekinem stike s tistimi, s katerimi pravzaprav nimam odnosa: denimo osebe, s katerimi nisem govoril že 15 let. Nikomur ne dam vnaprej vedeti, da bom prekinil prijateljstvo. To samo storim. In če se mi zgodi, da pridem na Facebook ter ugotovim, da imam 425 namesto 426 prijateljev, ne bom šel pregledovati seznama in ugotavljati, kdo me je odslovil."

Lahko pa se najdete tudi v tretjem tipu uporabnika, Cecilii Sepp, ki ima največ 100 prijateljev. "Meni se ne dogaja, da bi me kdo odslovil ali jaz njega, ker nimam prevelikega števila prijateljev na Facebooku," pravi.

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.