Zaradi vročine na urgenci več bolnikov

Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
Na ljubljanski urgenci že beležijo porast števila bolnikov, ki imajo zdravstvene težave zaradi vročine.
Oglej si celoten članek

Predvsem so to srčni bolniki, ki se jim zdravstvene težave ob visokih temperaturah še poslabšajo, pojasnjuje zdravnik na urgenci Primož Aplenc. Smrtnega primera zaradi vročinskega udara letos še niso imeli, je dodal.

Posebej ogroženi ljudje s srčnimi boleznimi

Vročina je najbolj obremenjujoča za starejše, bolne in otroke, je pojasnil Aplenc. Posebej ogroženi so starejši ljudje s srčnimi boleznimi tako zaradi vpliva vročine na srčnožilni sistem kot tudi zaradi zdravil, ki blokirajo mehanizme odvajanja toplote.

Tako pomoč na urgenci zaradi težav z vročino iščejo prav bolniki s srčnimi težavami, poslabšanje zdravstvenega stanja pa se lahko konča tudi s smrtjo, opozarja Aplenc. Ob tem svetuje, naj so ti bolniki v stalnem kontaktu s svojim zdravnikom, ki jim svetuje, kako naj ukrepajo.

Pomagajmo si sami

So pa tudi splošni, zdravorazumski ukrepi za zaščito pred vročino, kot je izogibanje neposredni sončni svetlobi, prezračevanje prostorov v zgodnjih jutranjih urah, če v stanovanju nimamo klime, uživanje zadostne količine tekočine, izogibanje alkoholu ter pretirani telesni aktivnosti.

Brez večjih naporov

Alkohol je lahko v vročini tudi smrtno nevaren, saj odvaja vodo iz telesa. Prav tako je nevarna prekomerna rekreacija pri teh temperaturah, saj mišice ob aktivnosti proizvajajo toploto in se lahko telo pregreje, poleg tega izgubljamo veliko tekočine. Tako Aplenc svetuje, naj gremo kvečjemu na kakšen večerni sprehod. Po njegovih navedbah je problem predvsem pri športnikih, ki pogosto izgubijo občutek in vročino podcenjujejo.

Vročinski udar je lahko za otroka usoden

Ranljiva skupina so tudi otroci, saj njihovi centri uravnavanja toplote niso v celoti razviti. Če je otrok nezaščiten na soncu in ima izpostavljeno glavo, lahko v minutah utrpi vročinski udar, ki je lahko usoden, opozarja Aplenc. Starši naj otroka varujejo pred vročino in ga ne izpostavljajo soncu. Če pa se vročini ne morejo izogniti, naj ga hladijo tako, da ga zavijejo v mokro plenico ali pa v kopel, pri čemer pa mora biti temperatura vode 37 stopinj Celzija, nikakor ne nižja ali višja.

Pred vročino naj se posebej varujejo tudi nosečnice, katerih srce je že tako ali tako bolj obremenjeno. Sicer pa Aplenc svetuje, naj se nosečnice o tem posvetujejo s svojim ginekologom, ki jim bo lahko glede na telesno stanje in potek nosečnosti najbolj svetoval.

Kako prepoznati vročinski udar?

Vročinski udar lahko doleti tudi zdrave ljudi, predvsem če delajo na prostem in so neposredno izpostavljeni soncu. Znaki vročinskega udara so povišana telesna temperatura (tudi 42 ali 43 stopinj Celzija), suha in vroča koža, nekomunikativnost, zmedenost, lahko tudi izguba zavesti. Takšno stanje je življenjsko ogrožajoče in je nujno, da svojci človeka s temi znaki pripeljejo na urgenco ali pa pokličejo rešilce.

Ljudje, predvsem omenjene ranljive skupine, naj obiščejo zdravnika tudi, če čutijo slabost, imajo nereden utrip srca, jim niha pritisk itd. To so namreč tudi znaki vročinske obremenitve.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.