Od začetka novembra na otroških oddelkih bolnišnic po Sloveniji zdravijo številne otroke z bronhiolitisom. "Gre za okužbo dihal, zaradi katere vsako zimo v bolnišnici zdravimo veliko otrok, zlasti tistih, ki so mlajši od enega leta ali imajo kronično bolezen pljuč oziroma srca," pojasni specialistka pediatrije Tatjana Mrvič.
Poudarimo, da je virus nevaren tako za majhne otroke kot tudi za starostnike. "Prvi znaki bolezni so prehlad, vročina, zamašen nos, po nekaj dneh, ko so prizadeta še pljuča, se pojavi kašelj, težko dihanje, hropenje, otrok pa je povsem brez apetita, niti ni žejen," dodaja Mrvičeva.
Tatjana MrvičRespiratorni sincicijski virus (RSV), ki povroča bronhitis, je poznan že 60 let. Tega, kar se dogaja letos, v zadnjih 10 letih nismo zasledili.
Strokovnjakinja izpostavi, da se je letošnja sezona teh okužb začela zelo zgodaj, tako da zlasti v naslednjih dveh mesecih pričakujejo veliko obolelih. "Ker gre za virusno okužbo, na razpolago ni specifičnih zdravil. Otroci dobijo le simptomatsko terapijo, veliko jih potrebuje dodatek kisika, najbolj bolni pa se zdravijo v enoti za intenzivno terapijo," dodaja.
Starši dojenčkov, ki imajo doma sorojence, ki obiskujejo vrtec, se morajo zavedati, da starejši sorojenci prinesejo RSV iz vrtca. Prav tako lahko okužbo najmlajši dobijo v nakupovalnih središčih, na množičnih prireditvah ali od bolnih obiskovalcev. "Prav zato želimo starše opozoriti, da je, če imajo dojenčka, mlajšega od treh mesecev, smiselno imeti tudi starejšega sorojenca v domači oskrbi in se z otroki izogibati zaprtim prostorom, kjer se zadržuje veliko ljudi. Poostriti je treba tudi higieno – redno umivanje rok, uporaba robčkov za enkratno uporabo," je ob koncu pogovora povedala zdravnica.