Zaradi štipendij starši še na slabšem

Foto: Anže Petkovšek shod, dijaki, štipendije Foto: Anže Petkovšek shod, dijaki, štipendije Foto: Anže Petkovšek shod, dijaki, štipendije Foto: Anže Petkovšek shod, dijaki, štipendije Foto: Anže Petkovšek shod, dijaki, štipendije Foto: Anže Petkovšek shod, dijaki, štipendije Foto: Anže Petkovšek shod, dijaki, štipendije Foto: Anže Petkovšek shod, dijaki, štipendije Foto: Anže Petkovšek shod, dijaki, štipendije Foto: Anže Petkovšek shod, dijaki, štipendije
Na "shodu za svoje štipendije" se je pred parlamentom zbralo okoli 30 dijakov, ki so opozorili na po njihovem mnenju zahrbtno potezo predlagatelja zakona o štipendiranju. Prepričani so, da bo ta prizadel socialno najšibkejše dijake.
Oglej si celoten članek

S shodom so dijaki poslance in javnost opozorili na izgubo državnih štipendij, ki grozi dijakom z novim zakonom o štipendiranju.

"Novi zakon predvideva štipendije le za polnoletne dijake, kar pomeni, da bi se 18.000 dijakom, ki to štipendijo že prejemajo, pravica odvzela. Ob 83.000 slovenskih dijakih je to dobra četrtina. Zaostrili se bodo tudi pogoji za pridobitev Zoisove štipendije, za katero že zdaj vemo, da jo je težko pridobiti," je v luči shoda pojasnil predsednik Dijaške organizacije Slovenije (DOS) Aleš Kurnik.

Z ukinitvijo državnih štipendij bo na ramena že tako obremenjenih staršev padel še večji del bremena dijakovih stroškov, je opozoril Kurnik. Država je namreč dijakom že s sprejetim zakonom o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev v zameno za odvzete državne štipendije dodelila otroški dodatek, ki pa v višini sredstev ni primerljiv z izgubljeno državno štipendijo. "Starši bodo dobili 54 evrov več, njihovi otroci pa na drugi strani izgubili 144 evrov, razlika je 90 evrov in je zelo očitna," je za zurnal24.si še pojasnil predsednik DOS.
Zbrani dijaki se nameravajo udeležiti tudi današnje javne predstavitve mnenj o zakonu o štipendiranju, ki ga organizira prlamentarni odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide, z namenom pridobiti mnenja in stališča strokovne in širše javnosti k zakonu kot podlago za obravnavo na matičnem delovnem telesu.

"S prisotnostjo bomo pokazali, da nam ni vseeno za sistem štipendiranja v Sloveniji," je bil še odločen Kurnik.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.